Girişimlerimiz Neticesinde Sağlık Bakanlığı Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişikliğe Gidiyor

Bakanlığın 17 Aralık 2006 tarihinde yaptığı unvan değişikliği sınavına 4145 aday girmiş, kadrolara atanabilmek için getirilen 70 barajını sadece 655’i asıl 9’u yedek olmak üzere toplam 664 aday geçebilmiş ve ilan edilen kadroların önemli bir kısmı sınavda en az 70 puan alma şartından dolayı boş kalmıştı.
Bunun üzerine harekete geçen Sağlık-Sen, Bakanlığa bu sorunun çözümü için görüş ve önerilerini bir rapor şeklinde sundu. Sendikamız tarafından sunulan teklifte, baraj uygulamasının kalkması için yeni bir yönetmelik hazırlanması ve çıkarılan yönetmeliğin hemen akabinde yeni bir sınavın yapılarak başarı sıralamasına göre kadrolara atamaların yapılması istendi. 
Sağlık-Sen’in Bakanlık yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde, “Unvan değişikliği sınavına tabi kadroların okul bitirmekle elde edilen unvanlar olduğu, bu sebepten dolayı sınavda başarılı olmak için en az 70 puan alma şartı yerine ilan edilen kadrolara başarı sıralamasına göre atama yapılması gerektiği” belirtildi. 
Sağlık Bakanlığı yetkililerinin konuyla ilgili Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığına görüş sordukları ve gelecek cevaba göre çalışma yapacakları belirtildi. 

Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'ne sunulan görüş ve önerilerimizi içeren rapor aşağıdadır: 


Sayı : MSK.03.SS.30/2007/269
Konu : Unvan Değişikliği Sınavı ile ilgili

SAĞLIK BAKANLIĞI
PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bilindiği üzere, Bakanlığınızca 17 Aralık 2006 tarihinde yapılan unvan değişikliği sınavına 4145 aday girmiş, açık kadrolara atanabilmek için yönetmelikte belirlenen 70 puan barajını sadece 655’i asıl 9’u yedek olmak üzere toplam 664 aday geçebilmiş ve ilan edilen kadroların önemli bir kısmı boş kalmıştı. Bu durum, sağlık hizmetlerinin planlanması için önem arz eden kadroların boş kalmasına, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personelin mağduriyetine sebep olmaktadır. 

Sağlık-Sen olarak Unvan Değişikliği Sınavı ile ilgili görüş ve önerilerimiz; 

1. Unvan Değişikliği Sınavına tabi kadroların okul bitirmekle elde edilen unvanlar olduğu, bu sebepten dolayı sınavda başarılı olmak için 70 taban puanı alma şartı yerine ilan edilen kadrolara başarı sıralamasına göre atama yapılması 
2. İlan edilen unvanlarda ana dallar yerine ilgili ana dalların alt bölümlerden mezun olanlara müracaat edebilmelerinin yolunun açılması. (Örneğin: Elektrik-Elektronik bölümü mezunları müracaat ederlerken, alt dal olan telekomünikasyon mezunları müracaat edememektedir. Yine makine teknikerliğine MYO Makine teknikerliği mezunları müracaat ederlerken, aynı bölümün alt dalları olan motor, otomotiv vb. müracaat edememektedir.) 
3. Sağlık Bakanlığı’nda istihdamı mümkün olan tüm unvanlar için sınavda kadro açılması (Tıbbi sekreterlik, çevre mühendisliği gibi bazı mühendislik dalları vb kadrolar)
4. Unvan değişikliği sınavı ilk defa yapıldığından yıllardır Sağlık Bakanlığı’nda unvan değişikliği imkanı olmamıştır. Bu nedenle ilan edilen kadro sayısının arttırılması 
5. Unvan değişikliği sınavında ilan edilen kadroların önemli bir kısmı boş kalmıştır. Unvan Değişikliği Sınavı Yönetmeliği’nde sınavda başarılı olma şartının 70 taban puanı sınırlaması yerine başarı sıralamasına göre mevcut kadroların doldurulması veya yönetmelik değişikliğinden hemen sonra yeni bir unvan değişikliği sınavı açılması

Sağlık-Sen olarak, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan personelin haklarının korunması, sağlık hizmetlerinin planlanması için önem arz eden unvan değişikliği yerleştirmelerinin yapılması için öneri ve görüşlerimizin dikkate alınarak gerekli çalışmaların yapılması ve bu çalışmalar doğrultusunda tarafımıza bilgi verilmesini arz ederiz. 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo