Demokrasi Müdahalelerinde Yüreğini Ortaya Koyan Tüm Teşkilatımıza Teşekkürler

 

Sendikamızın bağlı olduğu Memur-Sen Konfederasyonu ile Hak-İş öncülüğünde, 300’ü aşkın sivil toplum örgütü ve yüzlerce aydının da desteğiyle oluşturulan Ortak Akıl Hareketi, ilk mitingini Malatya’da gerçekleştirdi. Egemenliğin yargıya ya da orduya değil, millete ait olduğunun vurgulandığı mitinge 100 bin kişi katıldı. Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı tüm sendika başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu mitingde Sağlık-Sen’in büyük katılımı dikkat çekti. Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR, Memur-Sen Konfederasyonu’nun, Konfederasyon’a bağlı sendikaların, Sağlık-Sen şubelerinin ve üyelerinin, demokrasi adına attıkları bu adımın tarihe altın harflerle yazıldığını ve gelecek nesil için kıymetli bir miras bıraktıklarını belirterek, “Başta Adıyaman, K.Maraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı şubelerimiz ve üyelerimiz olmak üzere Sağlık-Sen’lilere ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sağlık-Sen’in bağlı olduğu Memur-Sen Konfederasyonu başta olmak üzere 300’ün üzerinde sivil toplum kuruluşu ve yüzlerce aydının bir araya getirerek oluşturduğu Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingi, Malatya'da yaklaşık 100 bin kişinin katılımı ile başladı. Kernek Meydanı’nda toplanan on binler "Darbeye Hayır" diyerek, daha demokratik bir Türkiye istedi.

Mitingin düzenlendiği Kernek Meydanı 24 ilden gelen katılımcıları almazken, vatandaşlar Fuzuli, Kanal boyu, Cengiz Topel caddelerine doğru uzanmak zorunda kaldı.

 

Vatandaşların ellerindeki Türk bayrakları ile “Ortak akılla çıktık yola demokrasi yolunda vermeyeceğiz mola”, “Egemenlik ne yargının ne de darbelerindir egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” şeklindeki pankartlar ile “Dur de, dur de, darbelere dur de”, “Hemen şimdi kesintisiz adalet”, “Darbeye hayır” şeklindeki sloganlar dikkat çekti.

 

“Kayıt Yok Şart Yok Egemenlik Milletindir” mitinginde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU, milletçe sarsıntılı bir süreçten geçildiğini, millete ait makamlardan millete yakıcı bakışlar atıldığını söyledi.

 

Miting alanında toplanan onbinlere konuşan GÜNDOĞDU, milletin geleceğine yine milletin karar vereceğini belirterek, laikliğin Fransa'daki tanımıyla Türkiye'de uygulanmasını istediklerini ifade etti. "Laiklik, inananları dövmenin sopası olmamalı" diyen Gündoğdu, "Kim iktidar olursa olsun ülkeyi biz yönetiriz diyenler var. Millet olarak bu yapıya dur diyoruz. Oluşturulmaya çalışılan demokrasi krizine ve darbeli yönetime müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Daha sonra kürsüye gelen Hak İş Genel Başkanı Salim USLU, Türkiye'nin ihtiyacının olmadığı tek şeyin gerilim olduğunu kaydetti. Türkiye için barış ve dayanışma içerisinde olunması gerektiğini vurgulayan Uslu, "Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Türkiye bıçak sırtında bir dönem yaşadı. Bu günlerde demokrasinin tehdit, milli egemenliğinin tahkir edildiği için buradayız. Bugün tanıdık ve bildik senaryolar yeniden sahneleniyor. Yönetmeden hükmetmek isteyenler var. Anayasanın sınırları zorlanarak nöbetleşe bildiriler yayınlanıyor. Gazeteciler, siyasiler ve halk hizaya sokulmak isteniyor. Bu girişimlerin parlamentonun meşruiyetini tartışmaya yönelik olduğunu hayretle izliyorum. Hukukun üstünlüğü ve demokratik teamüller yerine ülke, yargıçlar rejimi haline getirilmeye çalışılıyor ve rejim demokratik olmaktan çıkarılmak isteniyor. Bu süreç demokratik diyemeyeceğimiz kapalı bir sisteme doğru ilerliyor. Bu çağda bu miting alanında bizim hala demokrasi ve özgürlükleri arıyor olmamız utanç verici" diye konuştu.

 

Sosyolog Nurhayat KIZILKAN da mitinge katılanları sivil itaatsizliğe çağırdı. KAZILKAN, bu sözcüğün manasını ise şu ifadelerle anlattı: “Annem bana 'kızım Türkiye'yi sen mi kurtaracaksın ne işin var orada' dediği için kalktım ve geldim. Annemi dinledim, ona saygısızlık yapmadım ama ben kendi kararımı kendim verdim. İşte sivil itaatsizlik bu.”

 

Genç Siviller adına konuşan Yıldıray OĞUL ise bugüne kadar yapılan darbelerde milletin hep sessiz kaldığını dile getirerek, bu yapılan miting ve diğer faaliyetlerin bundan sonra sessiz kalınmayacağının bir göstergesi olduğunu söyledi.

 

Eğitim Birsen Şube Başkanı ve Malatya Komitesi Başkanı Şahin KAYADUMAN ile Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı adına avukat Necati CEYLAN da birer konuşma yaparak, ülkenin artık darbe istemediğini ve demokrasiden ödün verilemeyeceğini dile getirdiler.

 

Ortak Akıl Hareketi, önce yeni anayasa ve demokrasi platformunun oluşturulması ile başladı. Bu oluşumun içerisinde yüzlerce sivil toplum örgütü, yüzlerce akademisyen, yazar ve gazeteci bulunuyordu. Platform, Türkiye'nin daha katılımcı, sivil ve özgürlükçü bir anayasaya sahip olması için ülke yönetiminde oluşturulmaya çalışılan “Egemenlikte meşruiyet krizini” aşma yolunda ortak akıl hareketi kampanyasını uygulamaya koydu.

 

KAÇAR: ÜYELERİMİZİN YOĞUN KATILIMI, GURURUMUZ OLDU

 

Mitingde ağırlığını hissettiren sivil toplum kuruluşu ise Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) oldu. 100 bini aşkın kişinin katıldığı mitingde ön sıralarda yerini alan Sağlık-Sen başkanları, yönetimi ve üyeleri, yoğun katılımı ile dikkat çekti.

 

Mitinge ilişkin değerlendirmede bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut KAÇAR, Türkiye’nin sancılı bir süreçten geçtiğini belirterek, “Milletimiz için asıl olan iradelerinin tecelli etmesidir. Ancak ne var ki, son dönemlerde belirli çevrelerin millî iradeye ipotek koymaya çalıştıklarını görmekteyiz. Konulmak istenen ipoteğin sonucu, darbelerle geriye gitme ve hukuksuzluk ortamına sürüklenmedir. Gerek askerî gerek yargı darbeleri, gelecek neslin elini-ayağını, beynini-dilini bağlayacak ve insan olmanın gereğini yerine getirerek ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma yolundaki tüm melekelerini ellerinden alacaktır. Hukukun olmadığı, darbelerin konuşulduğu ortamda bir ülkenin tüm kabiliyetlerinin uğrayacağı dumur da kaçınılmazdır. Tüm bu felaketlere karşı atılan ortak bir adım olarak değerlendirdiğimiz Ortak Akıl Hareketi, milletimiz ve gelecek neslimiz için hayati önem taşımaktadır.” diye konuştu.

 

Genel Başkan KAÇAR, yoğun katılımlarından dolayı tüm Sağlık-Sen şube ve üyelerine de teşekkür ederek, “Demokrasi adına meydanlarda atılan adımlar, tarihe altın harflerle geçecek; arşivlerde önemli olaylar arasında yerini alacaktır. Malatya’da yapılan mitinge bölgedeki teşkilatlarımızdan görünür şekilde katılım olması da bizleri gururlandırmıştır” dedi.

 

Ortak Akıl Hareketi’nin önümüzdeki günlerde bölge mitinglerine devam edeceğini de hatırlatan KAÇAR, Malatya mitingindeki Sağlık-Sen üyelerinin katılımını örnek göstererek, “Her bir bölgede yapılacak mitingde yine Sağlık-Sen’in etkin olması, geleceğimize sahip çıkma adına Sağlık-Sen’lilerin en ön saflarda yerlerini almaları arzusundayız.” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

ORTAK AKIL HAREKETİNİN AMACI:

 

Ortak Akıl Hareketinin amacı ise; “Ülkemizde yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak.”

 

Hareket dünya veya siyasi görüşü ne olursa olsun demokrasiden yana herkesi birlikte hareket etmeye çağırıyor. Hareket darbe dönemlerinde ülkenin kaybettiğine vurgu yaparak, 70 milyonun kazandığı saygın bir ülke olma isteğini dile getiriyor.

 

İlki Malatya'da gerçekleştirilecek mitingler Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde gerçekleştirilecek. Malatya mitingine Adıyaman, K.Maraş, Elazığ, Diyarbakır, Sivas, Ş.Urfa, Bingöl, Gaziantep, Batman, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Adana, Mardin, Kayseri, Erzincan, Osmaniye, Erzurum, Hatay, Mersin, Tokat, Siirt ve Ağrı illerinden katılım oldu.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo