Miraç Kandiliniz Mübarek Olsun

 

Cenab-ı Hakk’ın insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, İlâhî vahyin son ve tamamlayıcı halkası Hz. Muhammed'in (SAV) göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi, tüm inananlar için müjdeler ve hediyeler kapısını aralaması vesilesiyle kutladığımız Miraç Kandili’nin hayırlara vesile olmasını dileriz.

 

Mübarek geceler, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Hz. Peygamber’i (SAV) andığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimleridir. İnsanlığın hayat ufkuna aydınlık bir devir açan Peygamber Efendimizi (SAV) anarken, onun örnek şahsiyetini ve güzel ahlâkını tanımaya, getirdiği evrensel çağrıyı anlamaya ve bütün bunların özünde barındırdığı ruhu çağımıza taşımaya olan ihtiyacımızı bir kez daha fark etmekteyiz.

 

İnsanlar arasında kin ve nefretin, farklılıklar arasında çatışmanın alevlendiği, şiddet, töre cinayetleri, insan hakları ihlâlleri, kötü ve zararlı alışkanlıkların hızla yayıldığı, tabiatın hoyratça kullanıldığı günümüz dünyasında, âlemlere rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimizi (SAV) anlamaya ve anlatmaya, onun sevgisi etrafında birleşmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktayız.

 

Sevgi ve rahmet peygamberi olan Kutlu Nebi “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız.” buyurarak, sevgi ve imanı toplumsal barışın temel taşı yapmıştır. O, bize Allah’a iman edip onu sevmeyi, ona bağlanarak iç barışı ve doğru yolu bulmayı, ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, herkesin ve her şeyin hakkını gözetmeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı, iyi ve yararlı insan olmayı öğütlemiştir.

 

Sevgili Peygamberimizin (SAV) şahsında yükselen sevgi seli, bizim medeniyet anlayışımızı, insan ve hayat tasavvurumuzu ortaya koymaktadır. Çünkü bizim kültürümüzde Ahmet Yesevî, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram Velî, Hacı Bektaş Velî gibi sevgi ve gönül dostları, bütün insanlığa kucak açmış Anadolu erenleri vardır. Kendimiz için istediğimizi, başkası için de istemek, varlığı sevgi ve şefkatle kucaklamak, yaratılanı yaratandan ötürü sevmek bizim gönül dünyamızın ve medeniyet anlayışımızın esasıdır. Bu anlayışta şiddete, öfkeye, kin ve nefrete, adaletsizliğe, merhametsizliğe, zulme ve haksızlığa asla yer yoktur.

 

Miraç Kandili de, feyiz ve bereketin arttığı, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı mübarek gün ve gecelerimiz arasında yer almaktadır. İki cihan sultanı Peygamber Efendimizin bütün süfli duygulardan arınarak, bambaşka-tertemiz bir âleme ayak bastığı, o yüce makamlara yükseldiği ve ümmetinin nasiplendiği mukaddes bir gecedir. Bu mübarek gece de, Sevgili Peygamberimizin yaşadığı bu büyük mucize olay, sadece kendisi için değil, tüm insanlık için müjdeler içerir. İşte biz de inananlar olarak bu mübarek günde, birlik ve beraberlik duygularımızı pekiştirmeli, kıymetini anlamalı, kırgınlıklarımızı unutmalı, yaşlılarımızı ve yoksullarımızı hatırlamalı, elimizden geldiği kadar herkesin gönlünü almaya çalışmalıyız.

 

Tüm Müslümanların, vatandaşlarımızın, üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının, birlik ve bütünlüğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde idrak edeceğimiz Miraç Kandilini tebrik eder; feyiz ve bereketin dorukta olduğu bu gecenin tüm İslam Âleminin kurtuluşuna ve ülkemiz insanının refahına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo