Mutabakata Varılan Maddelerin Hayata Geçirilmesinin Takipçisi Olacağız

 

Hükümet ile yapılan toplu görüşmelerde; 4/B ve 4924 sözleşmeli personelin eş durumu, becayiş ve askerlik dönüşü göreve başlaması ve Sosyal Haklar Konusunda 23 madde üzerinde mutabakata varıldı.

Memur-Sen olarak devlet hizmetlerinin devlet memuru eliyle gördürülmesi gerektiğini ve sözleşmeli personel uygulamalarına karşı olduğumuzu her platformda dile getirdik.

 

Toplu Görüşmeler öncesinde başta Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ, Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, Devlet Bakanı ve Kamu İşveren Kurulu Başkanı Murat BAŞESGİOĞLU, Maliye Bakanı Kemal UNAKITAN ve son olarak Başbakan Syn. Recep Tayyip ERDOĞAN ile yapmış olduğumuz görüşmelerde; Genelde 100 bin sözleşmeli Personelin, Özellikle sağlık kurumlarında çalışmakta olan 40 Bin, 4/B ve 4294’lü  sözleşmeli sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirmekle birlikte çalışanların en temel hakkı olan; eş durumundan dolayı nakil hakkının verilmesi, becayiş ve askerlik sonrası dönüşte tekrar göreve başlama ve ayrıca  emsali devlet memurlarının özlük hakları ile aynı haklara sahip olunması gerektiğini defaten dile getirdik.

 

Toplu görüşme masasında da tüm sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi en öncelikli talebimiz arasında idi. Sözleşmeli personel kadroya geçirilinceye kadar 657 sayılı kanunun 4/B maddesine ve 4924 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan sözleşmeli personele eş durumundan dolayı nakil hakkının verilmesi, bunun yanında, becayiş ve askerlik sonrası dönüşte tekrar göreve başlamaları ve ayrıca  emsali devlet memurlarının özlük hakları ile aynı seviyeye getirilmesini her toplu görüşme oturumunda ısrarla talep ettik.

 

En son hükümetle imzalanan mutabakat metninde 4/B ve 4924 sayılı kanuna göre sözleşmeli personelin eş durumu, nakil hakkı, becayiş ve askerlik sonrası dönüşte tekrar göreve başlamaları konularında hükümetle mutabakat metni imza altına alınmıştır.

 

Memur-Sen olarak sözleşmeli personelin sorunlarına şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da duyarlı olmaya ve mutabakat altına alınan konuların hayata geçirilmesinin ısrarlı takipçisi olacağız.

 

Mutabakat varılan kararların bir bölümü:

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo