Bölge Eğitim Toplantılarımız Diyarbakır’la Devam Etti

 

Sendikamızın, teşkilatlarına yönelik Bölge Eğitim Toplantılarının ikincisi 25-26 Ekim 2008 tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Ş.Urfa, Şırnak, Tunceli ve Van illerinden şube başkan ve yöneticileri ile temsilcilerin katıldığı eğitim programı Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Suriçi’nde Kervansaray Otel’de gerçekleştirildi.

           Bölge Eğitim Toplantısı’na, Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Genel Sekreter Menderes Turbay, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Metin Memiş, Genel Mali Sekreter Mehmet Güner Erdoğdu, Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Semih Durmuş, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar da katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Diyarbakır Şube Başkanımız Abdulaziz Aslan hoş geldin konuşması yaptı. Aslan, bölge eğitim toplantısının Diyarbakır’da gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, büyük hedefleri olan Sağlık-Sen’in bu uğurda önemli adımlar attığını söyledi.

Toplantıda daha sonra Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar konuştu. Sunar, Sendika olarak eğitim programlarına büyük önem verdiklerini belirterek, eğitim programının içeriği hakkında bilgiler verdi.  Eğitim programlarının sendikal etkinliği artırmada önemli bir role sahip olduğunu dile getiren Sunar, eğitim toplantısının teşkilatımıza ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar; konuşmasına, “Güzel Anadolu’muzun, güzel bir diyarında, çeşitli illerden gelen kardeşlerimizle bizi buluşturan, Sağlık-Sen çatısı altında hayırlı hizmetlere koşmamızı sağlayan Yüce Rabbime binlerce hamd ü sena ediyorum” diyerek başladı.

 

Genel Başkan, bizi değerlerimizden koparmak, milletimizin arasına fitne tohumları saçmak, kardeş kavgası çıkarmak isteyenlerin her gün fitne çemberleri kurduğunu kaydederek, “Ama yine binlerce hamd olsun ki, bu milletimiz irfanıyla, imanıyla, bizi bölmeye, birbirimizden koparmaya çalışan şer odaklarını çok iyi görüyor ve onların oyununa gelmiyor” şeklinde konuştu.

 

“BİZ ÇANAKKALE RUHUNUN TEMSİLCİLERİYİZ”

 

Sağlık-Sen’in bulunduğu zeminin; milletimizi derin bağlarla birbirine bağlayan değerlerin üzerine kurulu olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Genel Başkan Mahmut Kaçar, “Böylesine ulvi bir zeminde dururken, söylediğimiz her söze, yaptığımız her eyleme, daha özen göstermeli, neyi temsil ettiğimizi aklımızdan hiçbir zaman çıkarmadan hareket etmeliyiz” dedi.

Genel Başkan Mahmut Kaçar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Batının sözde  medeniyeti ve inançsızlıktan beslenen kültürü, 300 yıl içinde dünyayı ve insanlığı, küresel boyutta sorunlarla karşı karşıya getirmiştir. Komünizm diyerek, faşizm diyerek, kapitalizm diyerek, tarihin en vahşi eylemlerine imza atmışlardır. Bugün ise, kendisini dünyanın sahibi gören Amerika; adeta, Irak’ta, Afganistan’da ve elini uzattığı dünyanın diğer bölgelerinde akıttığı kanın, zulmün ve vahşetin bedelini ödüyor. Ve insanlık alemi neler olduğunu sorgularken, Sadet Asrıyla başlayan ve 1000 yıl dünyada adaleti, kardeşliği, eşitliği hüküm ferma kılan İslam medeniyetinin kıymeti bugün daha iyi anlaşılıyor. Dünya ve insanlık alemi böyle bir kader yaşarken, bizler de, büyük ve önemli bir sınavla karşı karşıya bulunmaktayız. Batılın mukadder çözülüşünün yaşandığı bir dönemde, Hakkın, adaletin, eşitliğin ülkemiz ve dünyaya hakim olması adına daha fazla çalışmalıyız. Sağlık-Sen işte böylesine önemli ve değerli bir zeminde durmaktadır.

Merhum Şair Mehmet Akif’in dediği gibi;

Adam Aldırma da Geç Git, Diyemem Aldırırım. 
Çiğnerim, Çiğnenirim, HAKKI Tutar Kaldırırım!

diyen bir anlayışla, sendikal hareket içinde Hakkı temsil etme, Hakkı her ne pahasına olursa olsun hakim kılma mücadelesi veriyoruz.”

 

Sağlık-Sen’in milli birliğimizi bölmeye yönelik her türlü politika karşısında, birliğimizi, kardeşliğimizi ve milli egemenliğimizi, koruma mücadelesi verdiğini  belirterek şöyle devam etti:

“Bu ülkeden ve milletimizden çok şeyler götüren, milletimiz yararına bir çivi bile çakmayan, hizmet etmesi gereken alanı unutup, bir takım etnik ve ideolojik söylemlerle kardeş kavgası çıkarmak isteyen zihniyetin esaretinden ülkemizi ve milletimizi kurtarma mücadelesi veriyoruz.

 

Sağlık-Sen ve üyesi olduğu Memur-Sen Konfederasyonu olarak, ülkeyi kaosa düşürmek isteyenlere karşı birlik ve beraberliğimizi, egemenlik hakkımızı koruyacağımızı yurt genelinde gerçekleştirdiğimiz eylemlerle kanıtladık. Bizler  bu ülkeyi ayakta tutacak gücün Çanakkale ruhunda saklı olduğunu biliyor ve kendimizi o ruhun  temsilcileri olarak görüyoruz.

Bu nedenle; Sağlık-Sen etnik kimlik kompleksi içine düşenlerle birlikte olamaz. Bizler için ölçü bellidir. İnançlarımız ve değerlerimizin beslendiği kaynak bellidir. Bu kaynak arabın aceme üstünlüğü olmadığını söylemiyor mu? Üstünlüğün iyilikte, doğrulukta, fedakarlıkta, cömertlikte, diğergamlıkta, sabırda gizli olduğunu öğretmiyor mu?

 

Etnik kimlik üzerinden, mezhep üzerinden veya başka bir fitne aracı üzerinden, milleti bölmeye çalışanlara ve bu şekilde iktidarını sürdürmek isteyenlere karşı Sağlık-Sen;

yine merhum Akif’in;

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez"

"Sahipsiz olan bir memleketin batması haktır.

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır" sözleriyle belirttiği vasiyetine sahip çıkan bir anlayışla hareket etmektedir.”

 

Genel Başkan Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in göreve geldikleri günden bu yana,  üyesine ve topluma hizmeti, çağın gerektirdiği koşullara uygun bir biçimde sürdürme amacıyla ciddi bir kurumsallaşma süreci içine girdiğini ve bu konuda önemli mesafeler kaydettiklerini dile getirerek şunları söyledi:

 

“En üst düzeyde sendikal formasyona sahip bir teşkilat oluşturma amacıyla başlattığımız eğitim programları da bu noktada son derece önem verdiğimiz bir konudur. Bugün ikincisini gerçekleştirdiğimiz ve 5 bölgede daha gerçekleştireceğimiz eğitim toplantıları ile teşkilatımızın tüm birimlerini önce 2009 yılındaki yetki mücadelesine, daha sonra da geleceğin sendikacılığına hazırlayacağız. Bizler, alışılagelmiş, sorunlardan nemalanan sendikal anlayışa karşı çözüm odaklı bir sendikacılık yürütmekteyiz. Bu kapsamda bir çok konuda gündem belirleyen icraatlar gerçekleştiriyoruz.

 

Genel Başkanın konuşmasının ardından eğitim seminerinin ilk gününde Sendikamız Hukunk Müşavirlerinden Serkan Güçlü, mevzuat hukuku ve sendikal hukuk konusunda sunum yaptı. İlk günün öğleden sonraki oturumunda ise Kişisel Gelişim Uzmanı Muhammet Alpkent etkili iletişim ve beden dili konusunda, seminer verdi.

Eğitim Toplantısının ikinci gününde ise Sendikalarda Kadro Hareketi ve Sendikal iletişim konularında Tarkan Zengin’in sunum yaptı. Eğitim Semineri ise katılımcılara katılım sertifikalarının dağıtılmasının ardından sona erdi.

 

Eğitim toplantımızdan görüntüler:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo