Krizin Faturası, Millete Bedel Ödetenlere Yüklenmelidir

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, “Yıllardan beri bu milletin sırtından geçinen, üretim yerine kriz fırsatçılığı yaparak millete bedel ödetenlere artık Hükümetin bedel ödetme vakti gelmiştir” dedi.

 

 

Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ekonomik krizin tanımının doğru yapılması gerektiğini belirterek, “Bu kriz bazı büyük sermaye sahiplerinin üretmeden kazanma hırslarının doğurduğu bir krizdir” dedi.

 

 

Sendikamız, bölge eğitim toplantılarının altıncısını Mersin’de gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, ülkemizi etkisi altına alan ekonomik krizin faturasının, krizin gerçek sorumlularına yüklenmesi gerektiğini belirterek, “ Bu kriz, çalışanların ürettiği bir kriz değildir. Bir takım büyük sermaye sahiplerinin üretmeden kazanma hırslarının doğurduğu bir krizdir. Bu nedenle krize yönelik tedbir adı altında bu ülke için çalışan, üreten kesime fatura çıkarmak kabul edilemez.  Faturayı ödemesi gerekenler kriz üreten ve kriz fırsatçılığı yapan bazı sermaye kesimleridir” şeklinde konuştu.

Hükümetin krize yönelik atacağı adımlarda, çalışanları ve dar gelirli kesimleri koruyan politikalar takip etmesi gerektiğini dile getiren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Hükümetin bu noktada temel ihtiyaç ürünlerine zam yapmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Eğer krizle etkin bir şekilde mücadele edilmek isteniyorsa, toplumda panik havası oluşturacak adımlardan kaçınılması gerekmektedir.”dedi.

 

Dünya genelindeki finans kuruluşlarının ciddi anlamda zararlar açıkladığı günlerde, Türkiye’deki finans kuruluşlarının büyük oranlı karlar açıkladığına dikkat çeken Genel Başkan, “Bu çevreler bir taraftan büyük karlar açıklarken, öte yandan kriz nedeniyle işçi çıkartmaktadırlar. Yıllardan beri bu milletin sırtından geçinen, üretim yerine kriz fırsatçılığı yaparak millete bedel ödetenlere, artık Hükümetin bedel ödetme vakti gelmiştir” diye konuştu.

 

 

Mesleki Sorumluluk Sigortası Döner Sermayeden karşılanmalı”

 

            Genel Başkan Mahmut Kaçar, Sağlıkta Dönüşüm Programının hizmet alanlar ve hizmet sunanlar açısından en doğru biçimde şekillenmesi için Sağlık-Sen’in çözüme odaklı bir sendikal yaklaşım içinde hareket ettiğini belirterek, “gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinliklerle, sağlık çalışanlarının gündemindeki konuları ülke gündemine taşıma gayreti içindeyiz.”dedi.

Sağlık-Sen’in önemle üzerinde durduğu konulardan birinin tüm sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sağlıkta Dönüşüm Programıyla hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyorsa, sözleşmeli personel istihdamı politikasından vazgeçilmesi gerekmektedir. Farklı istihdam modelleri ve özlük haklarından ekonomik haklara farklı uygulamalar, iş barışına ve hizmet kalitesine zarar vermektedir.”

  

Konuşmasında Tam Gün Yasası ile ilgili düşüncelerini de aktaran Genel Başkan, tam gün esasına geçişle birlikte, sağlık çalışanlarının iş yükünün artacağını hatırlatarak, yapılacak düzenlemede sağlık hizmetinin bir ekip hizmeti olduğu gerçeği doğrultusunda, özlük hakları ve çalışma koşulları ile ilgili mutlak surette iyileştirmelere yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Mahmut Kaçar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu noktada en önemli talebimiz, döner sermaye tavan oranlarının artırılması ve döner sermaye gelirlerinin de emeklilik keseneği içinde değerlendirilmesidir. Tam gün esaslı çalışmayla birlikte, tüm sağlık kuruluşlarında görev yapan personelin mesleki sorumluluk sigortası bedellerinin döner sermaye gelirlerinden kesilmesi de bir diğer önemli talebimizdir.”

 

Sosyal Hizmet Çalışanlarının Karalanmasına İzin Vermeyiz.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, konuşmasında Sosyal Hizmet Çalışanlarını karalamaya kalkan İngiliz Düşesi Sarah Ferguson’a da tepki gösterdi. Sosyal hizmet çalışanlarının çok zor koşullarda, toplumun en problemli kesimlerine hizmet vermeye çalıştığını hatırlatan Genel Başkan, şunları söyledi:

“Bir takım uydurma görüntülerle Türkiye’yi karalamaya ve Türkiye’nin AB üyeliğini engellemeye çalışan bu kadın önce karanlık tarihine bakmalıdır. Tarihi kanla, katliamlarla dolu bir milletin mensubunun, bir takım uydurma görüntülerle,  Türkiye’yi karalamasına izin vermeyiz. Batı toplumu daha 50 yıl öncesine kadar dünyanın en vahşi katliamlarına imza atarken, bizim topraklarımızda sosyal hizmet kurumları yüzyıllara varan tecrübesiyle insanlara hizmet ediyordu. Bu nedenle, bizim karanlık batı tarihinden ve bu zihniyetin yetiştirdiği kafalardan alacağımız bir ders yoktur. Türkiye’yi karalamak amacıyla Sosyal Hizmet çalışanlarını seçen bir İngiliz’in uyandırmak istediği infiale karşısında, medyamızın ve kamuoyunun daha dikkatli davranması gerektiğine inanıyoruz”

Bölge Eğitim Toplantısından Notlar

 

Mersin’deki Bölge Eğitim toplantımız saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıda Mersin Şube Başkanı Şemsettin Karadoğan selamlama konuşması yaptı. Daha sonra sendikamız Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar yaptığı konuşmada, sendika olarak eğitim programlarına büyük önem verdiklerini belirterek, eğitim programının içeriği hakkında bilgiler sundu.  Eğitim programlarının sendikal etkinliği artırmada önemli bir role sahip olduğunu dile getiren Sunar, eğitim toplantısının teşkilatımıza ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

 

Eğitim seminerinin ilk günü, Sendikamız Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk’un Sağlık Mevzuatında yaşanan gelişmeleri içeren sunumu ile başladı. Öğleden sonraki eğitim toplantısında ise Sendikalarda Kadro Hareketi ve Sendikal iletişim konularında eğitim uzmanı Tarkan Zengin seminer verdi.

  

Eğitim Toplantısının ikinci günü ise Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Serkan Güçlü, idari hukuk ve sendikal hukuk konusunda sunum yaptı. Bölge eğitim toplantısının son seminerini Etkili İletişim ve Beden Dili Konularında İletişim Uzmanı Muhammet Alpkent verdi.

 

Mersin’deki Bölge Eğitim Toplantımız Genel Başkanımız Mahmut Kaçar’ın yaptığı değerlendirme konuşması ve katılım sertifikalarının dağıtım töreninin ardından sona erdi.


Toplantımızdan görüntüler:
  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo