Sendikamızın hukuk Zaferi: 4/B’liye Becayiş Yolu Açıldı

 

Sendikamız, yüzbini aşkın 4/B statüsünde çalışan sözleşmeli personeli sevindirecek çok önemli hukuki zafer kazandı. Aynı ünvanda görev yapan 4/B’linin becayiş hakkı ile ilgili, sendikamızın açtığı dava sonucu, 4/B’lilere becayiş yolu hukuken açıldı.

 

Sendikamızın, Giresun İli Kale Devlet Hastanesi’nde  4/B kapsamında çalışan üyemiz Rufiye Demir Kömüslüoğlu’nun becayiş talebini reddeden idarenin işleminin iptali istemiyle  açtığı davada Ordu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma karar verdi.

 

4/B’LİNİN BECAYİŞİNDE İLK HUKUKİ ZAFER

 

Ordu İdare Mahkemesi kararında, becayişin aynı unvan ve branşta olması kriterine uygun olarak gerçekleşmesi halinde, sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli yürütülmesine engel bir durum doğurmayacağına vurgu yaparak; idarenin, davacının talebini bu hususlarda değerlendirmek yerine talebi reddetme yoluna gittiğini, bu durumun da hukuka aykırılık teşkil ettiğini belirtti.

 

Kale Devlet Hastanesi’nde Acil Tıp Teknisyeni olarak çalışan üyemiz Rufiye Demir Kömüslüoğlu, İstanbul Bağcılar 3 No’lu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda aynı branşta çalışan Elif Öztürk’le becayişinin gerçekleştirilmesi için idareye başvurmuş, ancak idare, 4/B’lilerin hizmet sözleşmesi gereği karşılıklı yer değiştirme hakkı bulunmadığı gerekçesiyle talebi reddetmişti.

 

SENDİKAMIZ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in; Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanlarının hak ve kazanımlarını geliştirmek amacıyla her platformda etkin bir sendikal mücadele yürüttüğünü belirterek,  4/B ve 4924 kapsamında çalışanlar adına ilk niteliğinde bir çok kazanım gerçekleştirdiklerini söyledi. Sendikal mücadele sonucu geçmişte, 4924 ve 4/B kapsamında çalışanların bir çok kazanım elde ettiğini dile getiren Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, 4/B ve 4924 Kapsamında çalışanların sendika hakkı elde etmesi, üst öğrenim intibakı hakkı, askerlik dönüşü işe başlama, eşi devlet memuru olan 4/B’linin aile bütünlüğünün sağlanması gibi bir çok konuda hukuki zaferler elde ettiklerini belirterek şöyle dedi:

 

“ 4/B’liye becayiş hakkını sağlayan son hukuki zaferimiz, sendikal mücadelenin önemi ve etkinliğini göstermesi adına çok önemli bir örnek oluşturmuştur. Başta üyelerimiz olmak üzere 4/B kapsamında 100 bin’i aşkın çalışanı memnun edecek böyle bir süreci gerçekleştirmiş olmak, Sendikal mücadelemizdeki azmimizi ve heyecanımızı daha da artırmaktadır. Sağlık-Sen olarak üyelerimizden aldığımız güçle, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tüm sorunlarını çözme noktasında kararlı ve etkili mücadelemiz sürecektir.” 

 

Dava metni:   

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo