Üniversite Hastanelerinde Döner Sermaye Mağduriyeti Giderilmeli

 

Üniversite Hastanelerinde çalışanlara Döner Sermaye Ödenmesi konusunda yasal düzenleme yapıldığı halde, üniversite hastanelerinde yasada belirtilen döner sermaye tavan oranlarından ödeme yapılmaması ve bu konuda üniversiteler arasında farklı uygulamaların yaşanması  nedeniyle çalışanların mağduriyeti sürüyor.

 

Sağlık- Sen; Üniversite Hastanelerinde çalışanların uğradıkları mağduriyetin giderilmesi noktasında YÖK nezdinde girişimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda son olarak, 5 Aralık 2008 tarihinde YÖK’e resmi bir yazı ile başvuran sendikamız, üniversite hastanelerinde yaşanan sorunların çözümünü ve çalışanların yaşadığı mağduriyetin giderilmesini talep etti. Söz konusu yazıda,  2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nda ve 5793 Sayılı Kanunun 4. Maddesinde yapılan değişiklikle, üniversite hastanesi çalışanlarına uygulanan döner sermaye tavan oranlarının belirlendiği hatırlatılarak, uygulamada bir çok üniversite hastanesinde, çalışanların komik düzeylerde döner sermaye ödeneği aldığına dikkat çekildi.

 

Sendikamızca gönderilen yazıda; üniversite hastanesi çalışanlarının, uygulama bütünlüğü sağlanması adına tüm Tıp Fakültesi hastanelerinde döner sermaye tavan oranlarından ödeme yapılması ve döner sermaye ödemelerinde personel haklarının öncelikli olarak verilmesi konularında gereken adımların atılması için YÖK’e çağrıda bulunuldu.

 

Önümüzdeki günlerde YÖK Başkanı ile görüşecek olan sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, üniversite hastanesi çalışanlarının döner sermaye sorunu, görevde yükselme ve unvan sınavları, lisans tamamlama hakkı gibi konularda yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini bir rapor halinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a sunacak.

 

YÖK'e gönderilen resmi yazı için tıklayın.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo