Bölge Eğitim Toplantılarımızın Sekizincisi Antalya’da Yapıldı

 

Sendikamızın, teşkilatlarına yönelik bölge eğitim toplantılarının sonuncusu 20–21 Aralık 2008 tarihleri arasında Antalya Kemer’de gerçekleştirildi. Afyon, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman ve Konya illerinden şube başkan ve yöneticileri ile temsilcilerine yönelik düzenlenen eğitim toplantısına Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Genel Sekreter Menderes Turbay, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Metin Memiş, Genel Mali Sekreter Mehmet Güner Erdoğdu, Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Semih Durmuş, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar da katıldılar.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Sendikamız Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar yaptığı konuşmada, sendika olarak eğitim programlarına büyük önem verdiklerini belirterek, eğitim programının içeriği hakkında bilgiler sundu.  Eğitim programlarının sendikal etkinliği artırmada önemli bir role sahip olduğunu dile getiren Sunar, eğitim toplantısının teşkilatımıza ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.


Bölge eğitim toplantısının açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ise başta sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları olmak üzere, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Türkiye’yi de belli ölçüde etkileyen, batı kaynaklı ekonomik krizin temelde bir finansal kriz olduğunu kaydeden Genel Başkan, ekonomik krizin bazı büyük sermaye sahiplerinin üretmeden kazanma hırslarının doğurduğu bir kriz olduğunu belirterek,  “ Bu kriz, çalışanların ürettiği bir kriz değildir. Bu nedenle krize yönelik tedbir adı altında bu ülke için çalışan, üreten kesime fatura çıkarmak kabul edilemez.  Faturayı ödemesi gerekenler kriz üreten ve kriz fırsatçılığı yapan bazı sermaye kesimleridir” şeklinde konuştu.

 

Genel Başkan Kaçar konuyla ilgili şu görüşleri aktardı:

 

“İnsanlığı sömürme temeli üzerine inşa edilmiş olan ekonomik sistemlerin dünyayı adeta uçurumun kenarına getirmiştir. Bu kriz üretim yerine paradan daha fazla para kazanma hırsıyla hareket eden büyük sermaye sahiplerinin oluşturduğu bir krizdir. Ama her ne hikmetse ülkemizde her kriz kelimesi ifade edilmeye başlandığı zaman bunun faturası sürekli olarak dar gelirliye ve çalışanlara kesilmektedir. Biz Memur-Sen olarak hiçbir zaman müsebbibi olmadığımız bu krizin faturasını ödemek istemiyoruz. Eğer burada bir fatura ödenecekse bu Türkiye’de yıllardan beri üretim yerine para üzerinden daha fazla para kazanma hırsıyla hareket büyük sermaye sahiplerine ödetilmelidir” Ülkemizde her kriz kelimesi geçtiğinde akla gelen iş ve işlem stand-by anlaşmaları ve IMF ile yapılan görüşmelerdir.  Türkiye Cumhuriyeti 1958 yılından itibaren şimdiye kadar değişik hükümetlerle 19 anlaşma imzalamıştır ve şu anda 20. anlaşmanın görüşmeleri yapılıyor. Daha önceki anlaşmalarda nasıl ki millete ve çalışanlara bir fayda sağlanamadıysa biz yeni bir anlaşmanın kamu çalışanlarına, bu ülkenin üreten insanlarına, dar gelirlilere hiçbir şey getirmeyeceğini düşünüyoruz.”

 

BÖLGE EĞİTİM TOPLANTIMIZDAN NOTLAR

 

Genel Başkanın konuşmasının ardından eğitim seminerinin ilk günü, Sendikamız Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk’un Sağlık Mevzuatında yaşanan gelişmeleri içeren sunumu ile başladı. Öğleden sonraki eğitim toplantısında ise Etkili İletişim ve Beden Dili Konularında İletişim Uzmanı Muhammet Alpkent seminer verdi.

 

Eğitim Toplantısının ikinci günü ise Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Serkan Güçlü ve Abdülhamit Gül, idari hukuk ve sendikal hukuk konusunda sunum yaptılar. Bölge eğitim toplantısının son seminerini Sendikalarda Kadro Hareketi ve Sendikal iletişim konularında Eğitim Uzmanı Tarkan Zengin verdi.

Akdeniz Bölgesi Şubelerine yönelik Bölge Eğitim Toplantısı Genel Başkanımız Mahmut Kaçar’ın yaptığı değerlendirme konuşması ve katılım sertifikalarının dağıtım töreninin ardından sona erdi.

 

Eğitim toplantımızdan görüntüler:

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo