Filistin’e Yardım Kampanyası Başlattık

 

Sendikamız ve Konfederasyonumuz Memur-Sen’e bağlı tüm sendikalarda Filistin için yardım kampanyası başlatıldı. Yardım kampanyasının tanıtımı amacıyla Memur-Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi.

 

Yardım kampanyasını, Türkiye’nin önde gelen yardım kuruluşları Kimse Yok Mu, Deniz Feneri, Cansuyu ve İnsani Yardım Vakfı (IHH) aracılığıyla yapma kararı alan Konfederasyonumuzun düzenlediği basın toplantısına yardım kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldılar.

 

Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, bütün vatandaşlarımızı Filistin için düzenlenen yardım kampanyalarına destek olmaya çağırdı.

"Hepimizin bildiği gibi eli kanlı terör devleti İsrail, Ortadoğu coğrafyasında sergilediği işgalci anlayışla vahşetten başka bir kelimeyle anlatılamayacak eylemlerine dünya kamuoyunun gözleri önünde her gün bir yenisini ekliyor" şeklinde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, İsrail'i kınayan eylemlerinin süreceğini ve yarın en az 1 milyon kişinin toplanması beklenen İstanbul Çağlayan'daki mitinge de katılacaklarını bildirdi.

 

Gündoğdu, "Mazlumların üzüntülerini gidermeyi, sevinçlerini büyütmeyi hedefleyen İHH, Kimse Yok mu, Cansuyu ve Deniz Feneri derneklerimizle 350 bin üyeye sahip ülkemizin en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan Memur-Sen olarak, Gazze için önemli bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Memur-Sen ailesine ve milletimize çağrımız bu yardım kuruluşlarımız aracılığıyla Gazzeli kardeşlerimize yardım elini uzatmaktır" diye konuştu.


 

Gündoğdu, hükümete yaptığı çağırıda ise, "İsrail büyükelçimizi geri çağırmalıyız. İsrail'in Türkiye elçisini de istenmeyen adam ilan edip, göndermeliyiz. İslam Konferansı Örgütü acilen özel gündemle toplantıya çağrılmalı, bölge devletlerinin İsrail'e karşı ortak tutum takınmasını sağlayacak diplomatik süreçleri hızlandırmalıyız. İsrail'le ilgili tüm askeri ve ekonomik işbirliği süreçleri sona erdirilmeli ve İsrail malları boykot edilmeli. Memur-Sen olarak birinci önceliğimiz Gazzeli kardeşlerimize yardım elini uzatmak ve İsrail ile ona destek olan tüm ülkelerin mallarını boykot etmek. 'Şimdi dayanışma ve Filistin'e yardım zamanı' diyor, Memur-Sen ailesini ve milletimizi bu kuruluşlar aracılığıyla yardıma çağırıyoruz" dedi.


Basın toplantısına katılan Filistin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nebil El Saraj da konuşmasında "Türkiye'yi dost olarak değil, ağabeyimiz olarak görüyoruz. Teşekkürden başka kelime bulamıyorum ama Gazze'de bu çok zor. Orada yaşanan facia, İlaç, gıda yok, çocuklar her gün öldürülüyor. Köprüleri dün vurdular. Daha önce bahane Arafat'tı, sonra El-Fetih oldu, şimdi de Hamas. Bunlar barış istemiyorlar. Barış isteyen bir adım atar. Sen Hamas'ı ya da El-Fetih'i değil, Filistin halkını ürkütüyorsun. Bu 3 aylık çocuk mu Hamas? Dünya nerede? Kendi aileme telefonla ulaşamıyorum. Telefon şebekesi Hamas mı? Altyapıyı vuruyorlar" diye konuştu. El Saraj, "Bizim vatanımız Filistin, satılık değildir, satılmayacak. Bir orada kalıcıyız, onlar gidecek. Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’nun şahsında Memur Sen ailesine teşekkür ediyorum" dedi.

Basın toplantısına; Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Filistin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nebil El Saraj’ın yanı sıra, Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı diğer sendikaların başkan ve yöneticileri,  Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, Kimse Yok Mu Derneği Genel Sekreteri Sadık Emecen, İHH Ankara Temsilcisi Ahmet Faruk Ünsal, Cansuyu Derneği Ankara Temsilcisi Şükrü Gök de katıldı.

 

  

MEMUR SEN GENEL MERKEZİNDE YAPILAN TOPLANTIYA, MEMUR SEN KURULU VE BAĞLI SENDİKALARIN GENEL BAŞKAN VE YÖNETİM KURULLARI DA KATILDI.

 

Toplantıda konuşan Sivil toplum kuruluşu temsilcileriyse acil yardım malzemelerini ulaştırmakta ciddi sıkıntı yaşadıklarını ve mevcut ambargonun bir an önce kaldırılması gerektiğini bildirdi. Şu an çoğu gönüllü ekibin yardım ulaştırmak için Mısır sınırında beklediğini bildiren yetkililer, önümüzdeki hafta bazı yardım konvoylarının Ürdün sınırı üzerinden giriş yapacağını belirtti. Yardımların nakit olarak yapılmasını da isteyen kuruluş temsilcileri, ayni yardımları bölgeye ulaştırmanın teknik ve mali olarak zor olduğuna dikkat çekti.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo