Sözleşmeli Personelin Eş Durumu Tayininde Kısıtlama Kabul Edilemez

 

Bilindiği gibi 2008 toplu görüşmeleri sonrası mutabakata alınan konulardan birisi de 4/B ‘li çalışanların eş durumu tayini, becayiş ve askerlik sonrası işe başlama hakkının düzenlemesini içeriyordu. İlgili kurumlarca hazırlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına dair taslak çalışması Başbakanlığa gönderilmişti.

 

Eş durumu tayini ile ilgili taslakta yer alan düzenleme;  boş vizeli pozisyon bulunması ve fiilen en az bir yıl çalışmış olması kaydıyla, sadece eşi kamu personeli olan ve naklen atanması mümkün olmayan veya zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan görevde bulunan sözleşmeli personele tayin hakkı getiriyor.

 

Taslak bu haliyle çıktığı takdirde, eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan kamu görevlisi ve özel sektör de çalışan personel eş durumu tayin hakkından faydalanamayacaktır. Bu durumda, eş durumu tayin hakkından çok az kişi faydalanabilecek, eşinden ayrı şehirlerde yaşamak zorunda kalan birçok sözleşmeli personelin mağduriyeti devam edecektir.  Bu konudaki mağduriyetin sona ermesi için, eş durumu tayin hakkı,  kadrolu personel için yapılan uygulamayla aynı hale getirilmelidir.

 

MEMUR-SEN’DEN BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARINA ZİYARET

 

Konfederasyonumuz Memur-Sen Yönetimi,  Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’yı ziyaret etti. Toplantıya katılan, Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar Sözleşmeli personele eş durumu tayin hakkı konusunda başbakanlığa gönderilen taslakta yer alan kısıtlamaları gündeme getirdi. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’ya eş durumu tayin hakkı ile ilgili kısıtlama getirilmesinin sözleşmeli personelin mağduriyetini gidermeyeceğini ve sendika olarak bu düzenlemenin kabul edilemez olduğunu aktaran Genel Başkan Mahmut Kaçar, düzenlemenin bu konudaki mağduriyetleri giderecek şekilde yapılması hususunda sendikamızın taleplerini iletti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo