77 Yıla Rağmen Millet İstiklal Şairini Unutmadı

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy'un ebediyete irtihalinin 77’nci yılında da millet hayır ve dua ile anıyor.

 

Milli Mücadele ruhunun canlanmasına ve yaşatılmasına ömrünü adayan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, sadece İstiklal Marşı ve Çanakkale Destanı’nın şairi değildi. Bir dava insanı, inandığı değerler uğruna her şeyi göze alacak kadar davasına bağlıydı.   Milli Şair Ersoy, hayatı boyunca değerleri ve ülkesi için duygu, düşünce ve eylemleriyle ön saflarda yerini aldı. Milli mücadelenin  tüm Anadolu'ya yayılması için  gece gündüz demeden koşturan Mehmet Akif Ersoy, şiirleri ve etkili hitabeti ile milli bilincin uyandırılmasına çok büyük katkıda bulundu. Vatan ve millet uğruna hiç bir mücadeleden çekinmeyen Vatan Şairi Ersoy, Milli Marşımızı, istiklal marşı olarak milletine armağan etti. Şiir için verilen ödülü, elinin tersiyle iterek, vatan ve millet sevgisini gösterdi.

 

Mücadelesi boyunca karşılaştığı her türlü zorluğa ve eleştirilere edebi kişiliğiyle cevap veren Akif;

"Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;

Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem" diyerek de ülkesine ve tarihine bağlılığını ortaya koymuştur.

 

Mehmet Akif, milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesli 'Asımın Nesli' olarak tasvir etti. Bu yüzden genç neslin yetiştirilmesi ve bilinçlendirilmesine büyük önem vermiştir.

 

Memur-Sen ailesi olarak da 'Asımın Nesli'nin yetişmesi için gayret gösteriyor, onun bize armağan ettiği İstiklal Marşı'nın ve Safahat’ın ruhuna ve manasına uygun nesiller yetiştirme idealimizi bir kez daha yineliyoruz.

 

Dünyada çok az kişiye nasip olan destansı bir hayat yaşayan ve mazlum bir şekilde aramızdan ayrılan Mehmet Akif Ersoy'un ,  "Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince. Günler şu heyulayı da er geç silecektir. Rahmetle anılmak ebediyet budur amma sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir? diyordu. Kim bilecek sorusuna,  'Asımın Nesli' dediği gençler  ‘biz biliriz’ diyerek cenazesine sahip çıktı.

 

Mehmet Akif Ersoy’un vefatından yıllar sonra dünyaya gelen Memur-Sen'in kurucusu düşünce ve aksiyon insanı merhum  Mehmet Akif İnan ise  ‘kim demiş her şeyin bitişi ölüm, destanlar yayılır mezarımızdan’ diyerek destansı bir hayat yaşayanların mezarlarından da destanların yayılacağını işaret etti.

 

Memur-Sen, günümüz gençliği ve gelecek nesillerin M. Akif Ersoy’u anlamasının, istikbalimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi anlamına geldiği kanaatini taşımaktadır. Bu nedenle, M. Akif Ersoy’un düşünce yapısı, davası, milli ve manevi meselelere bakışı ve hayatını herkesin anlaması ve gelecek nesillere de aktarması büyük önem taşımaktadır. 

 

Bu vesile ile İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u ebediyete intikalinin 77'nci yıl dönümünde rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo