Genel Başkanımız Mahmut Kaçar’dan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a Ziyaret

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, 15 Ocak 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ve 16 Ocak 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret ederek başta sözleşmeli personelin sorunları ve yemek yardımı kesintileri olmak üzere sağlık çalışanlarının gündemindeki konularda sendikamızın görüş ve taleplerini aktardı.

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTAŞARI NİHAT TOSUN:

“KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ”

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanını ziyaretinden önce 15 Ocak 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile görüştü. Genel Başkan, Yataklı Tedavi Kurumlarında çalışan personelden yemek ücreti alınmasının yasal mevzuata aykırı bir durum teşkil ettiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda girişimde bulunması talebinde bulundu.  Prof. Dr. Nihat Tosun bu konuda yaşanan sorunun farkında olduklarını ve çözüm için Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerin sürdüğünü belirterek, Sağlık Bakanımızın konunun takipçisi olduğunu ifade etti.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı Müsteşarıyla görüşmesinin ardından, 16 Ocak 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret etti.  Görüşmede sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları içeren bir rapor sunan Genel Başkan Mahmut Kaçar, özellikle 4924 Kapsamında çalışan sözleşmeli personele eş durumu tayin hakkı verilmesi ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı genelge çerçevesinde Yataklı Tedavi Kurumlarında çalışanlardan yemek ücreti kesilmesinin durdurulması taleplerini dile getirdi.

 

EŞ DURUMU TAYİN HAKKI

Genel Başkan Mahmut Kaçar görüşmede Başbakanlıkta Bakanlar Kurulu Kararnamesi’ne dönüşmeyi bekleyen Sözleşmeli Personel ile ilgili taslak hakkında da görüşlerini aktardı.

 

4/B kapsamındaki sözleşmeli personelin eş durumu tayin hakkı konusunda Başbakanlığa gönderilen taslağın kısıtlı haklar içerdiğini belirten Genel Başkan Mahmut Kaçar, Bu haliyle düzenlemenin beklentileri karşılamadığını ve var olan mağduriyetin devam edeceğini söyledi.

 

Genel Başkan Mahmut Kaçar, sadece Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan 4924 Sayılı Kanun Kapsamında çalışan personelin de eş durumu tayin hakkına kavuşmak için Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı düzenlemeyi beklediklerini de dile getirdi.

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ 4924 Kapsamında çalışan sağlık personelinin eş durumu tayini konusunun uhdesinde olduğunu ve bu konuda gerekli çalışmaları başlatacağını söyledi.

YEMEK ÜCRETİ KESİNTİLERİ

Genel Başkan Mahmut Kaçar’ın görüşmede önemle dile getirdiği bir diğer konu ise Yataklı Tedavi Kurumlarında Çalışanlardan yapılan yemek kesintileriydi. Sağlık hizmetlerinin 24 saat devamlılık esasına göre yürütüldüğüne dikkat çeken Genel Başkan Mahmut Kaçar, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 3. maddesinde bu kapsamda çalışanlara 3 öğün yemek verileceği belirtilmesine rağmen, Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye dayanarak Yataklı Tedavi Kurumlarında çalışan personelden yemek ücreti kesilmesinin, hukuki mevzuata aykırılık teşkil ettiğini anlattı.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da, bu sorunun çözümü için Bakanlık olarak konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo