İşte Hizmet Sendikacılığı: Yemek Ücreti Sorununu Çözdük

 

Sağlık-Sen olarak son bir haftada Bakanlıkları adeta abluka altına aldık. Bakanlar, müsteşarlar düzeyinde yoğun temaslar gerçekleştirdik. Ve sonunda sağlık çalışanlarına bekledikleri müjdeyi vermenin gururunu yaşıyoruz.

 

İŞTE HİZMET SENDİKACILIĞI

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri,

Yataklı tedavi kurumlarında çalışan sağlık personelinden yemek ücreti kesintisi uygulamasının kaldırılması için geçtiğimiz hafta içinde Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlığa çıkarma yaptı.

İlk olarak Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşen Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanının bu konuda Maliye Bakanı ile görüşerek sorunun çözümünü istediğini kamuoyuna açıklamıştı. Aynı hafta içinde Maliye Bakanı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilginç ve Bütçe Kontrol Genel Müdürü Naci Ağbal’la görüşerek konunun acilen çözülmesini isteyen Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, son olarak bir kez daha Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşerek çözüm sürecini hızlandırılması talebinde bulundu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık çalışanlarının yemek ücreti kesintisi nedeniyle yaşadığını mağduriyeti Başbakan’a aktardı. Başbakan da sorunun önümüzdeki hafta içinde çözüme kavuşturulması noktasında talimat verdi. 

Süreci her aşamasında takip eden ve sağlık çalışanlarına müjdeyi veren Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in etkili girişimleri neticesinde sorunu çözdüklerini belirterek, “Hizmet sendikacılığı ilkemiz adına önemli bir başarı elde edilmiştir” dedi.

 

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE DE SORUN ÇÖZÜLÜYOR

Yapılacak düzenleme ile hem Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yataklı Tedavi Kurumlarında, hem de Üniversite Hastanelerinde yemek ücreti kesintisi sona erecektir” diyen Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Yemek ücreti kesintilerinin büyük fedakarlıklar gösteren ve 24 saat esasına göre çalışan sağlık personelini üzen bir uygulama olduğunu belirterek “Geçte olsa Maliye Bakanlığı’nın genelgesinden kaynaklanan mağduriyetin gideriliyor olması sevindirici bir gelişmedir” diye konuştu.

 

SAĞLIK-SEN’İN HAKLI GURURU

 

Sağlık-Sen Teşkilatının, sağlık çalışanlarını mağdur eden bir sorunu çözüme kavuşturmanın haklı gururunu yaşadığını belirten Genel Başkanımız, şunları söyledi:

“85 bini aşan üye kitlemizden ve yurdun dört bir köşesinde hizmet için çırpınan inançlı, azimli teşkilat kadromuzdan aldığımız güçle, önemli bir sorun daha çözüme kavuşturulmuştur. Biz sorunlardan nemalanan değil, çözüme odaklanan bir sendikayız. Bugün itibariyle yemek ücreti sorunundan nemalanma gayreti içinde olanların oyunu bozulmuş bulunmaktadır. Sağlık-Sen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını ne kampanya diyerek oyalamış, ne de dilekçe diyerek kandırmıştır.  Tribüne oynamak yerine ait olduğu kitlenin karşısına somut bir hizmetle çıkmıştır.  Sağlık-Sen bu mücadelesinin karşılığını da varlık nedeni olan sağlık çalışanlarını mutlu edecek bir hizmeti gerçekleştirerek almıştır. Tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olsun.”

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo