Ücretsiz Yemeğe Maliyeden Onay Çıktı

 

Maliye Bakanlığı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan imzalı, Devlet Personel Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, yataklı tedavi kurumlarında çalışanlarının yemek hizmetinden ücretsiz yararlanmaları ile ilgili düzenleme yapılmasını istedi.

 

Sendikamızın uzun süredir yoğun temaslar gerçekleştirerek sonuca ulaştırdığı konuda, bazı çevreler, kafalarda kuşku uyandırmak için sorunun çözüme kavuşup kavuşmadığının belli olmadığı haberini yayıyorlardı.

 

Konu ile ilgili süreci baştan sona takip eden Sendikamız, yemek ücreti kesintilerini sona erdirecek düzenlemeye Maliye Bakanlığı’ndan onay çıktığını başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamuoyuna açıkladı.

 

Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilen söz konusu yazıda, yataklı tedavi kurumlarında çalışan personelin yemek yardımından ücret ödemeden yararlanması için Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’ne “Bu yönetmeliğe göre yiyecek yardımından yararlanacak personelden yataklı tedavi kurumlarında (üniversitelerin yataklı tedavi kurumları dahil) görev yapanlar, hasta için oluşturulmuş yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır” şeklinde bir madde eklenmesi istendi. 

 

ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ DE KAPSIYOR

 

Maliye Bakanlığı’nın Devlet Personel Başkanlığı’na gönderdiği yazıda Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nde yapılacak değişikliğin Üniversite Hastanelerini de kapsadığı belirtiliyor.

 

“SENDİKAL MÜCADELEMİZ AÇISINDAN DEĞERLİ BİR KAZANIM”

 

Yemek ücreti kesintilerinin büyük fedakarlıklar gösteren ve 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarını üzen bir uygulama olduğunu belirten Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, “Geç de olsa Maliye Bakanlığı’nın genelgesinden kaynaklanan mağduriyetin ortadan kalkması sevindirici bir gelişmedir” diye konuştu.

Yapılan düzenlemenin, Sağlık-Sen’in sendikal mücadelesinin etkinliğini gösteren önemli bir başarı olduğunu kaydeden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, şunları söyledi:

“85 bini aşan üye kitlemizden ve yurdun dört bir köşesinde hizmet için çırpınan inançlı, azimli teşkilat kadromuzdan aldığımız güçle, önemli bir sorun daha çözüme kavuşturulmuştur. Biz sorunlardan nemalanan değil, çözüme odaklanan bir sendikayız. Bugün itibariyle yemek ücreti sorunundan nemalanma gayreti içinde olanların oyunu bozulmuş bulunmaktadır. Sağlık-Sen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını ne kampanya diyerek oyalamış, ne de dilekçe diyerek kandırmıştır.  Tribüne oynamak yerine ait olduğu kitlenin karşısına somut bir hizmetle çıkmıştır.  Sağlık-Sen bu mücadelesinin karşılığını da varlık nedeni olan sağlık çalışanlarını mutlu edecek bir hizmeti gerçekleştirerek almıştır.

Bu açıklamamız, gerçekleştirdiğimiz hizmeti karalamaya ve kafalarda kuşku uyandırmaya çalışan çevreleri üzecektir, ama tüm sağlık çalışanlarını mutlu edecektir.”

 

İşte Maliye Bakanlığı’nın Devlet Personel Başkanlığı’na gönderdiği ilgili yazı:

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo