Sözleşmeli Personel Kadroya Geçirilmelidir

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sözleşmeli personel uygulamasının sağlık hizmetlerinin sunumunda verimi azaltan bir etkisi olduğunu söyledi. Sağlık Hizmetinin devletin Anayasal   görevleri arasında yer aldığına dikkat çeken Genel Başkan Mahmut Kaçar, “Sağlık-Sen’in önemle üzerinde durduğu konu tüm sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya geçirilmesidir. Sağlıkta Dönüşüm Programıyla hizmet kalitesinin artırılması amaçlanıyorsa, sözleşmeli personel istihdamı politikasından vazgeçilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Sendikamızın 1-2 Kasım 2008 tarihinde Ordu’da gerçekleştirdiği Bölge Eğitim Toplantısı’nda konuşan Genel Başkan Mahmut Kaçar, Sağlıkta Dönüşüm Programının hedefine ulaşabilmesi ve sağlık hizmetlerinde etkinliğin sağlanabilmesinde öncelikle sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

 

Sağlık Çalışanlarının istihdam politikasından ekonomik ve sosyal haklara bir çok konuda sorunları olduğunu kaydeden Genel Başkan, farklı istihdam modellerinin ve özlük haklarından ekonomik haklara farklı uygulamaların iş barışına ve hizmet kalitesine zarar verdiğini dile getirdi.

 

“DEMOKRATİK VE SOSYAL HAKLARI KORUYAN BİR ANAYASA ”

 

Genel Başkan Mahmut Kaçar konuşmasında, Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerde kıyafet serbestliği getiren Anayasa değişikliğini iptali konusuna da değindi. Demokrasi sayesinde hayat bulan kurumların yetkisini aştığı durumlarda meşruiyetlerinin sorgulanmaya başlanacağını hatırlatan Genel Başkan, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’nin bu noktada yetkisini aştığı kendi başkanı ve üyesi tarafından da ifade edilen bir gerçektir. Anayasa Mahkemesi’nin bu yetkisini aşan bu kararı demokratik sistemi tıkayan ve yasama bağımsızlığını fiilen yok eden bir durum oluşturmuştur. Anayasa Mahkemesi’nin yargıya güveni sarsan bu kararı, Türkiye’nin yamalı bohçaya dönen darbe uzantısı bir Anayasa ile yoluna devam edemeyeceğini daha net ortaya koymuştur.

Tüm siyasi ve sivil kuruluşların, milletin değerleriyle barışık, sivil, demokratik ve sosyal haklara tam güvence sağlayan bir anayasa için harekete geçmesi gerekmektedir.

 

BÖLGE EĞİTİM TOPLANTISINDAN NOTLAR

 

Bölge Eğitim Toplantısı’na, Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Genel Sekreter Menderes Turbay, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Metin Memiş, Genel Mali Sekreter Mehmet Güner Erdoğdu, Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Semih Durmuş, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar da katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Ordu Şube Başkanımız Bilal İnanlı, hoş geldin konuşması yaptı. İnanlı, bölge eğitim toplantısının Ordu’da gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği konuşmasında, eğitim toplantılarının, sendikal faaliyetlerin kalitesini artırmada ve sendikal kurumsallaşmada önemli bir işlevi olduğunu ifade etti. 

Toplantıda daha sonra Sendikamız Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Mahfuz Sunar konuştu. Sunar, Sendika olarak eğitim programlarına büyük önem verdiklerini belirterek, eğitim programının içeriği hakkında bilgiler verdi.  Eğitim programlarının sendikal etkinliği artırmada önemli bir role sahip olduğunu dile getiren Sunar, eğitim toplantısının teşkilatımıza ve ülkemize hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

 

Eğitim seminerinin ilk gününde Sendikamız Hukuk Müşavirlerinden Serkan Güçlü, ve Abdülhamit Gül, idari hukuk ve sendikal hukuk konusunda sunum yaptılar. İlk günün öğleden sonraki oturumunda ise Kişisel Gelişim Uzmanı Muhammet Alpkent etkili iletişim ve beden dili konusunda seminer verdi.

Eğitim Toplantısının ikinci günü ise Sendikamız Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mustafa Kulluk’un Sağlık Mevzuatında yaşanan gelişmeleri içeren sunumu ile başladı.  Eğitim toplantısının son bölümünde ise Sendikalarda Kadro Hareketi ve Sendikal iletişim konularında Eğitim Uzmanı Tarkan Zengin seminer verdi. Bölge Eğitim Toplantısı, Genel Başkanımızın değerlendirme konuşması ve katılımcılara sertifikalarının dağıtılmasının ardından sona erdi.


Toplantımızdan görüntüler:
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo