Teşkilatımızdan Muhteşem Yetki Buluşması

 

Sendikamızın; şube başkanları, yönetim kurulları, İl ve İlçe temsilcileri ile işyeri temsilcilerinden oluşan yaklaşık 1800 teşkilat mensubu Kızılcahamam’da bir araya geldi.

 

21-22 Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirilen büyük buluşmada, tüm teşkilatımız, Sağlık-Sen’in 15 Mayıs 2009 itibariyle açık ara farkla yetkili sendika olması hedefine kenetlendi.

 

Eşine az rastlanır bir coşkunluk içinde gerçekleşen Teşkilat toplantımız, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını Genel Başkanımız Mahmut Kaçar yaptı.  Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in 15 Şubat itibariyle yetkiye ulaştığını açıkladığı konuşmasında, tüm teşkilatımıza 15 Mayıs’ta yetkinin açık ara farkla alınması hedefini gösterdi.

Büyük alkış ve coşku altında konuşmasını sürdüren Genel Başkanımız, “Sahte vaatlerden kurulu, siyasi fanatizme indirgenen sendikal anlayış miadını doldurmuştur. Artık yetki masasında sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını, “Ne aldatanlardan ne de aldananlardan olunuz” düsturu ile hareket eden Sağlık-Sen temsil edecektir” dedi.

 

Türkiye’deki demokratikleşme ve çağdaşlaşma sürecinin sağlık alanındaki temsilcisinin Sağlık-Sen olduğunu belirten Genel Başkan, “Geçmişin antidemokratik siyaset-sendika ilişkilerinin ve varlığını “her alanda sorunlu bir Türkiye” modeline bağlamış çarpık zihniyetin izlerini silmek ve sendikal harekete güven kazandırmak için tüm teşkilatımızla büyük bir mücadele veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

“TABAN, SORUNLARI ÇÖZME İRADESİNİ SAĞLIK-SEN’DE GÖRÜYOR”

 

Yedi yıldır masaya oturan yetkili sendikanın, sendikal mücadeleyi siyasal muhalefete tahvil ederek, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını siyasal rant aracı olarak kullandığını kaydeden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, “Hali hazırdaki sorunları salt iktidara saldırı fırsatı olarak gören siyasal sendikacılıktan çözüm beklemek mümkün değildir.  Zaten artık hiç kimse bu anlayıştan çözüm beklemiyor. Bu nedenle her yıl küçülerek sendikal hayattan çekilmeye başlayan bu zihniyet, inşallah 2009 yılı Mayıs ayı itibariyle sağlık ve sosyal hizmet kolundan da çekilmek zorunda kalacaktır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sorunlarını çözme iradesini, demokratik ve etik sınırlar içinde sendikal mücadele ortaya koyan ve siyasetini hitap ettiği kitlenin hakları temelinde oluşturan Sağlık-Sen’de görmektedir” şeklinde konuştu.

 

Genel Başkan sık sık alkışlarla kesilen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu süreç içerisinde Sağlık-Sen’i tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına anlatırken,

Sorunlardan nemalanan değil, çözüme odaklanan sendikayız dedik.

Her ne koşulda olursa olsun, ait olduğumuz kitlenin hak ve kazanımları öncelikli gündemimiz olacaktır dedik.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını çözerek, siyasal rant aracı olmaktan çıkarma sözü verdik ve gerçekleştirdiğimiz hizmetler ile sözümüzü tuttuk.

“Eşsiz bir köprü, bir cami yapmak için Mimar Sinan’lara ihtiyaç vardır. Ancak Onu yıkmak için ise bir dinamit yeter” diyerek yıkıcılığın basitliğinden uzak duracağımızı ve her zaman çözüm sürecinin ortağı olacağımızı söyledik ve bunu hayata geçirdik.

Sendikacılığı yaşasın-kahrolsun sloganlarının sığ dünyasından, çağdaş hizmet sendikacılığı düzeyine taşıma sözü verdik. Oluşturduğumuz Bilim, Hukuk ve Mevzuat Kurullarının katkısıyla gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle farkımızı ortaya koyduk.

Bu sebeple her gün daha fazla sağlık ve sosyal hizmet çalışanı sendikamızdan kendisine uzanan eli tutarken, aynı zamanda; abartıdan, sahte vaatlerden kurulu, siyasi fanatizme indirgenen sendikal anlayışın miadının dolduğunu da ilan etmektedir.

Bu büyük yöneliş başka bir yönüyle de ; “Ne aldatanlardan, Ne de aldananlardan olunuz” düsturu çerçevesinde hareket eden sendikamızın saygınlığına duyulan güveni de ortaya koymaktadır.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEKİ BAŞARININ MİMARI SAĞLIK ÇALIŞANLARIDIR

 

Sağlıkta Dönüşüm Programının başarısında sağlık çalışanlarının payının büyük olduğunu vurgulayan Genel Başkan buna rağmen sağlık çalışanlarının, sosyal hizmet çalışanları ile birlikte ücret başta olmak üzere ekonomik ve sosyal haklar noktasında haksızlığa uğradığını anlattı.

Sözleşmeli personel uygulamasından, performansa dayalı ek ödeme sistemindeki adaletsizliklere çeşitli sorunlara değindiği konuşmasında Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, sağlıkta dönüşümün başarısının ve üst düzey verimde hizmet üretiminin, sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümüyle mümkün olacağını belirterek şöyle devam etti:

“70 milyon insanı ilgilendiren sağlık hizmetlerinin en verimli biçimde sunulmasını ve Sağlıkta Dönüşüm Programının başarısını önemsiyoruz. Ancak, sağlık çalışanlarının haklarının, huzur ve refahının gözetilmesi noktasında, tabanımızdan aldığımız güçle, tüm demokratik haklarımızı sonuna kadar kullanma kararlığı içinde olacağımız da bilinmelidir”

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, konuşmasının sonunda, Sağlık-Sen teşkilatına, bir tane dahi sağlık ve sosyal hizmet çalışanı kalmayana kadar işyerlerine ve gönüllere ulaşılması çağrısında bulundu.

 Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu:

“MEMUR-SEN SİVİL TOPLUMUN LİDERLİĞİNE KOŞUYOR”

Kızılcahamam’daki teşkilat toplantımızda son konuşmayı Memur-Sen Konfederasyonumuz Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yaptı. Memur-Sen’in Türkiye’deki sivil toplum gücünün liderliğine koştuğunu söyleyen Gündoğdu,  “Merhum büyüğümüz Mehmet Akif İnan’ın yokluklar içinde ancak sağlam temeller üzerinde kurduğu sendikal hareketin 17 yılda dalga dalga Anadolu’nun en ücra köşelerine kadar ulaşmasından dolayı Allah’a şükrediyorum. Birlerle, onlarla, yüzlerle başlayan; binlerle, on binlerle, yüz binlerle devam  insan merkezli bu güzide sendikal hareket bugün itibariyle 350 binleri aşmış bulunmaktadır” şeklinde konuştu. 

 

Memur-Sen’in,  ilk kurulduğu günkü idealiyle, değerlerinden asla taviz vermeden hızına hız katarak yoluna devam ettiğini belirten Ahmet Gündoğdu,  “Memur-Sen,   sivil toplumun olmazsa olmazlarından olan ‘kesintisiz demokrasi’ talebini ısrarla her platformda dile getirmekte, hukukun üstünlüğüne, milletin iradesine, değerlerimize ipotek koymak, kesintiye uğratmak, tahrip etmek isteyenlere karşı mücadelesini ortak akıl zemininde sürdürmektedir.”dedi.  

Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Yapmamız gereken insanlığa ışık tutacağına inandığımız Konfederasyonumuzun ilkelerini yaşayan ve kavrayan yeniden inşacı bir topluluğu ortaya çıkarmaktır.

Bu ilkeler ve değerler sadece ülkemiz insanının değil dünyanın her hangi bir noktasındaki her hangi bir insanın yaşadığı zulme tahammülsüzlüğü ve direnmeyi gerektirir. Bu direnmedir ki bizi eli kanlı vicdan yoksunu İsrail’in Gazze’de  kardeşlerimize yönelik zulmünü tüm dünyanın duyacağı şekilde telin eden mitingler düzenlemeye, İsrail hakkında BM’de suç duyurusunda bulunmaya, ülkemizin saygın yardımlaşma kuruluşlarını biraya getirerek ikinci bir örneği bulunmayan büyük çaplı merhamet ve şefkat operasyonları düzenlemeye sevk etmiştir.

Değerler sendikacılığını, demokratikleşmeyi, özgürleşmeyi, sivilleşmeyi, kaliteli insan yetiştirmeyi misyon edinen,  bu misyonunu hizmet ve akademik sendikacılık anlayışıyla yürüten Memur-Sen’in, sivil toplumun kutup yıldızı haline gelmesinde  emeği geçenleri sevgi ve saygıyla anıyorum. Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in sendikal çıtayı yükseltmesinde, zirve yolculuğunda ilerlemesinde payı olan bu salondaki siz değerli dostlarımı da buradan teşekkürlerimi ve muhabbetlerimi sunuyor,  ayağınıza ve yüreğinize sağlık diyorum.”

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun:

“SAĞLIK-SEN KENDİ KÜLTÜR VE MEDENİYETİMİZİN RUHUNDAN BESLENİYOR”

 

Sendikamız Teşkilatının büyük buluşmasına katılan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, Sağlık-Sen’in sağlık alanında çözüm üretici ve çözümün ortağı, paydaşı olma anlayışla hareket ettiğini belirterek, “Bu anlayışla yapılan her çalışma, üretilen her materyal bizim için çok değerlidir” dedi.

Demokrasinin işlerliği açısından sivil toplumun katılımcılığının önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Nihat Tosun, sağlık alanında örgütlenme oranının yüzde 50’ler seviyesinde olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Ancak Sağlık-Sen teşkilatının bu toplantısında şahit olduğum heyecan, bu konudaki sorumluluk bilincinin hızla arttığını göstermektedir. Sağlık hizmet kolunda örgütlenme oranının yükselmesinde, Sağlık-Sen’in son dönemdeki yürüttüğü yoğun çalışmaların büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Sağlık-Sen camiasının kendi kültür ve medeniyetimizin ruhundan beslenen üstün değerlere yürükten bağlı bir camia olduğunu düşünüyorum.”

 

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM SİZİNLE YÜRÜYOR”

 

Sağlıkta dönüşüm programının sağlık çalışanlarının desteğiyle yürüdüğünü dile getiren Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, “Sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına sayın bakanımız ve halkımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Başta sözleşmeli personel olmak üzere, Genel Başkanımız Mahmut Kaçar’ın konuşmasında gündeme getirdiği konular hakkında da Prof. Dr. Nihat Tosun şu açıklamalarda bulundu:

 

“Biz bürokratlar Hükümetin, Sağlık Bakanının politikalarını uygulamakla görevliyiz. Bu çerçevede onların talimatlarını yerine getirirken, sizlerin haklarını en üst düzeyde sağlayacak şekilde, teknik verileri hazırlayıp kendilerine sunmak ve uygulamada  karşılaşılan sorunları hem bakanlık adına hem de sizler adına denetlemek görevimiz de vardır. Sözleşmeli personel ile ilgili mevzuat düzenlemeleri, sözleşmeli personel ile ilgili kanunların kendi hedeflerinden sapan kısımlarının eksiklerini görmek ve onları siyasi otoriteye bildirmek de bizim görevimizdir. Bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili sizden aldığımız verileri ve önerileri, Sayın Bakan’a takdim ediyoruz.

Yardımcı sağlık personelimizin memurluğa geçişinde Veri Hazırlama Kontrol işletmenliği kadrosuyla ve iptal-ihdas yöntemiyle bütün arkadaşlarımızı hak ettikleri, daha çok özlük hakkı olan daha üst düzeye taşımayı hedefliyoruz.

Performans sisteminde ise eksik olan, uygulamada problem çıkaran yönlerini, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da düzeltmeye çalışacağız, çalışmaktayız.

Lisans tamamlama ile ilgili Sağlık- Eğitim Genel Müdürlüğümüz, Yüksek Öğretim Kurumu ile görüşerek sadece şu anda çalışanlara değil, bundan sonra memurluğa başlayacak olanlara da bu hakkı tanıyacak bir çözümü son aşamaya getirmiştir.”

 

 

KIZILCAHAMAM TOPLANTIMIZDAN NOTLAR:

 

*** Sendikamızın büyük buluşmasına 1800’e yakın teşkilat mensubumuz katıldı.

 

*** Yetki Buluşması toplantısının öncesinde, 21 Şubat 2009 akşamı Sendikamız Başkanlar Kurulu bir değerlendirme toplantısı yaptı.

 

*** Asya Termal Otel’de gerçekleştirdiğimiz Teşkilat toplantımıza Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun’un yanı sıra, Memur-Sen Genel Basın Yayın Sekreteri Halit Ortaköy, Bem Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ve yönetim kurulu üyeleri, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan, Tarım Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci, Sağlık Bakanlığı Bakan Müşaviri Zeki Korkutata, ve Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Ercan Şimşek de katıldılar.

 

*** Toplantıda 81 İlimizin şube başkanlarına başarılı çalışmalarından dolayı plaket verildi.

 

*** Sendikamızın 1 Ocak 2009 - 15 Şubat 2009 tarihleri arasında iller düzeyinde belirlediği üyelik hedeflerine ulaşan illerimizin Şube Başkanlarına, törenle dizüstü bilgisayar hediye edildi.

 

Yetki Buluşmamızdan Görüntüler:
 

   • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo