Yemek Ücreti İle İlgili Düzenlemenin Yürürlüğü 1 Ocak 2008 Olsun

 

Sendikamız, yataklı tedavi kurumlarında yemek ücreti uygulamasını sona erdiren düzenlemenin 1 Ocak 2008 tarihinden geçerli olması için Maliye Bakanlığı’na başvurdu.

 

Sendikamız, Sağlık Bakanlığı’na bağlı yataklı tedavi kurumlarında ve üniversite hastanelerinde ücretli yemek uygulamasını sona erdiren yönetmelik değişikliği hazırlığı içinde olan Maliye Bakanlığı’na yaptığı başvuruda, yönetmelik değişikliğinin yürürlük tarihinin 01 Ocak 2008 olarak düzenlenmesi talebinde bulundu.

 

Sendikamız tarafından Maliye Bakanlığı’na gönderilen yazıda, “yapılan yönetmelik değişikliği çalışmasının yürürlüğünün 11.03.2008 tarih ve 2736 sayılı genel yazınızdan önce olması, bu konuda kurumların ve kişilerin mağdur olmasını engelleyecektir” denildi.

 

Maliye Bakanlığı’nın 11 Mart 2008 tarihli genel yazısı ile yataklı tedavi kurumlarında görev yapan memurlardan yemek bedeli alınmaya başlandı. Yaklaşık bir yıldır yürürlükte olan uygulama nedeniyle, sağlık çalışanlarından geriye dönük olarak da yemek ücreti kesintisi yapıldı. Maliye Bakanlığı’nın ücretli yemek uygulamasını sona erdirecek yeni düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2008 olduğu takdirde, sağlık çalışanlarından bugüne kadar yapılan yemek ücreti kesintilerinin hak sahiplerine iadesi sağlanmış olacak. Bugüne kadar yemek ücreti kesintisi yapılmayan ancak geriye dönük borç çıkartılan sağlık çalışanları da bu borç yükünden kurtulmuş olacak.

 

“Ücretsiz yemek mecburi iaşe niteliğindedir”

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar konuyla ilgili yaptığı açıklamada 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanları için ücretsiz yemek uygulamasının sosyal yardım kapsamında değerlendirilemeyeceğini, devletin karşılaması gereken mecburi iaşe niteliği taşıdığını belirterek, “Bugüne kadar sağlık çalışanlarının maaşlarından hukuka aykırı biçimde yemek ücreti kesintileri yapılmıştır. Bu nedenle yeni düzenlemenin 1 Ocak 2008 tarihinde başlamasıyla, haksız yere mağdur edilen sağlık çalışanlarının ekonomik kayıpları telafi edilmiş olacaktır” dedi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo