Ek Ödeme Farkları İle İlgili Uygulama Netleşti

 

Döner Sermaye geliri ek ödeme tutarının altında kalan sağlık personeline ek ödeme farklarının nasıl ödeneceği konusu netleşti.

Sendikamız, Sağlık Bakanlığı’na başvurarak, uygulamada yaşanan tereddütleri gidermek ve ek ödeme farkı alacak binlerce sağlık personelini bilgilendirmek amacıyla konunun açıklığa kavuşturulmasını istemişti.

 

Sendikamızın ilgili yazısı için tıklayınız.

 

Sendikamızın talebi doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Maliye Bakanlığı’na uygulamanın ne şekilde olacağını sormuştu. Maliye Bakanlığı’ndan gelen cevabi yazı üzerine, Sağlık Bakanlığı, Müsteşar Nihat Tosun imzasıyla, ek ödeme farklarının ne zaman ve ne şekilde alınacağına dair genelge yayınladı.

 

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI KAMUNUN EN MAĞDUR KESİMİ”

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, başta birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışanlar olmak üzere, döner sermaye gelirleri ek ödeme tutarının altında kalan çok sayıda sağlık personeli olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

Kamu sağlığı için gece gündüz çalışan insanlar maalesef kamu çalışanları arasında en çok mağdur edilen kesimlerdir. Döner sermaye sisteminin adaletsizlik ve sağlık çalışanlarının ek ödeme sisteminden yararlandırılmaması bu mağduriyeti daha da artırmaktadır. Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumlarda çalışan personel her ay kesintisiz ek ödeme imkanına sahipken, Sağlık Bakanlığı personeli, yıllık izin, şua izni, hastalık nedeniyle mazeret izinleri gibi durumlarda döner sermaye alamamaktadır. 24 saat esasına göre, her türlü fedakarlığı göze alarak çalışan sağlık personeli bu adaletsizliği hak etmemektedir.”

 

Sağlık Bakanlığının ilgili genelgesi:

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo