Laboratuvar ve Röntgen Teknisyenlerinin Acil Farkı

 

Acil laboratuar ve Acil Röntgen birimleri bulunmayan hastanelerde çalışan laboratuar ve röntgen teknisyenleri de riskli birim katsayından dava açmak suretiyle yararlanabilecek.

 

Sendikamız, acil laboratuar ve röntgen birimleri bulunmayan hastanelerde çalışan laboratuar ve röntgen teknisyenlerinin nöbette geçen sürelerinin riskli birim katsayılarından değerlendirilebilmesi için, bu durumda olan çalışanların öncelikle bağlı bulunduğu kurumlara dilekçe ile başvurmaları, kurumdan verilecek olumsuz cevaba karşı dava açmaları gerektiğini açıkladı.

Sendikamız Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, bazı çevrelerin, kazanılan bir bireysel davayı, genele şamil bir kazanım gibi göstermeye çalıştığına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

 

“Bilindiği gibi yataklı tedavi kurumlarında çalışan laboratuar ve röntgen teknisyenleri kurumlarında acil laboratuar ve acil röntgen birimi var ise nöbette geçen süreleri için döner sermaye ödemeleri riskli birim katsayılarından değerlendirilmektedir. Kurumlarında acil laboratuar ve acil röntgen birimleri olmayanların nöbette geçen sürelerine ilişkin döner sermaye ödemeleri ise, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 2007/87 sayılı genelgesinin 8. Maddesinde yer alan “acil laboratuar ve acil röntgen birimlerinin ayrı bir birim olarak kurulmadığı hastanelerde, laboratuar ve röntgen birimlerinde acil servis-acil poliklinikten istenilen işlemler yerine getirilse dahi riskli birimler için öngörülen katsayılardan faydalanılması mümkün değildir” şeklindeki  hüküm uyarınca, riskli birim katsayılarından değerlendirilmemektedir.     

 

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 5. Maddesinin y bendinde ‘Özellik arz eden riskli birimlerde kısmi süreli çalışan personel, çalıştığı süre kadar riskli birimler için öngörülen katsayılar üzerinden değerlendirilir’ denilmektedir. Kurumlarında acil laboratuar ve acil röntgen bulunmayan personellerde birimlerinde acil nöbeti tutmaktadırlar. Nöbette geçen süreleri için döner sermaye ödemelerinde yönetmelikte aykırı bir hüküm bulunmamasına rağmen 2007/87 sayılı genelge gereği bu haktan faydalanamamaktadırlar. Bu durumda olan personellerin nöbette geçen süreleri için döner sermaye ödemelerinde riskli birim katsayısı uygulanmasıyla ilgili kazanılmış davalar bulunmaktadır.

Bu konuda dava açmak isteyen personel ekteki dilekçe örneği ile kurumlarına başvurabilirler. Dilekçeyle başvuru yapan personel kurumdan verilecek olumsuz cevap üzerine tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde hukuk departmanımız aracılığıyla dava açabilecektir.

 

ÖRNEK DİLEKÇE İÇİN TIKLAYIN

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo