Ücretsiz yemek Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı

 

Yataklı Tedavi Kurumlarında ücretli yemek uygulamasını kaldıran düzenleme Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı.

 

Sendikamızın yoğun girişimleri neticesinde çözüme kavuşan ve Yataklı Tedavi Kurumlarında çalışan yüz binlerce sağlık çalışanının beklediği yemek ücreti ile ilgili düzenleme Bakanlar Kurulu’nun imzasına sunuldu. Bakanların çoğunun imzaladığı söz konusu düzenlemenin tüm imzaların tamamlanmasının ardından birkaç gün içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

YÜRÜRLÜĞÜ 1 OCAK 2008 OLACAK

 

Ücretli yemek sorununu çözüme kavuşturan sendikamız, Maliye Bakanlığı’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine, Devlet Memurları Yemek Yönetmeliği’nde yaptığı düzenlemenin kamuoyuna açıklanmasının hemen ardından, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği yazı ile, söz konusu düzenlemenin yürürlüğünün 1 Ocak 2008 olması başvurusunda bulunmuştu.Sendikamızın ilgili yazısı için tıklayınız

Sendikamızın başvurusunu uygun bulan Maliye Bakanlığı, düzenlemenin yürürlük tarihini 1 Ocak 2008 olarak belirledi.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yataklı tedavi kurumlarında çalışanlardan yemek ücreti kesintilerini sona erdirecek düzenlemenin yürürlüğü 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Bakanların imzasına açıldığını ve önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını kaydetti.

 

İMZALAR ELDEN TAKİP EDİLİYOR

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, düzenlemenin bir an önce yürürlüğe girmesi için Başbakanlık nezdinde girişimlerini sürdürdüklerini belirterek, şu anda Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinde yapılan düzenlemenin Bakanlar Kuruluna imzasının elden takip edildiğini ve imzaların tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Ücretli yemek uygulamasının ortadan kalkması için yoğun çaba harcadıklarını belirten Genel Başkan şunları söyledi:

“Maliye Bakanlığı’nın 11 Mart 2008 tarihli genel yazısı ile başlayan yemek ücreti uygulamasına karşı ilk davayı açarak başlattığımız mücadeleyi sağlık çalışanlarının bugüne kadar uğradığı hak kayıplarını geri almalarını sağlayacak şekilde çözüme kavuşturma noktasında sürdürüyoruz. Sağlık-Sen’in tüm teşkilatından yükselen ses ve haklı itirazımız yetkili makamlarda geçte olsa yankı bulmuş ve sorun çözüme kavuşmuştur. Şu an Bakanlar Kurulu’nda imzaları tamamlanma aşamasında olan söz konusu  düzenleme, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir. Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığıyla gelen bu kazanım, tüm sağlık çalışanlarına hayırlı olsun.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo