1 Mayıs Memurlar Açısından Bayram Değildir

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, teşkilat ziyaretlerinde bulunmak ve geçtiğimiz ay trafik kazasında hayatını kaybeden Gümüşhane Kürtün İlçe Temsilcimiz Muhammet Ceylan'ın ailesine SBN sigorta kapsamında 15 bin TL'lik çeki vermek için Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Metin Memiş ile Gümüşhane'ye gitti.


Çimenler Otel'de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Kaçar, konuşmasının başında dün meydana gelen hain saldırıda şehit olan vatan evlatlarına rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileğinde bulundu. 
Memur-Sen'in 1995 yılında kurulan ve bugün 360 bini aşkın üyesi ile Türkiye'nin en büyük konfederasyonu olduğunu söyleyen Kaçar, sağlık hizmet kolunda da Sağlık-Sen'in yetkili sendika olmasını hedeflediklerini söyledi. 
Konuşmasında, 1 Mayıs'ın hükümet tarafından 'Emek ve Dayanışma Bayramı' ve tatil ilan ettiğini hatırlatan Kaçar, hükümetin atmış olduğu adımın çalışanlar açısından çok önemli olduğunu belirtti.

1 MAYIS MEMURLAR AÇISINDAN BAYRAM DEĞİLDİR 
1 Mayıs'ın artık çalışanlar açısından toplum içerisinde bir gerginliğin oluşturduğu, restleşmenin yaşandığı bir ortamdan çıkarılıp gerçekten çalışanların gelecek projeksiyonu noktasında çalışma koşullarının düzeltilmesi ve Türkiye'deki emek hareketinin değerlendirilmesi zemininde geçirilmesi gereken bir gün olarak gördüklerini ifade eden Kaçar şöyle konuştu: 
"1 Mayıs'ın memurlar açısından bir bayram olduğunu ifade edemem. İşçi arkadaşlarımız açısından bayram olabilir ancak memur olarak bizler için yalnızca bir tatildir. Yarın işe gitmeyeceğiz ve dinlenmiş olacağız. Bizim için bayram olabilmesi için her şeyden önce memurlara grevli ve toplu sözleşmeli sendikal hakkın biran önce verilmesi gerekiyor. Grevli ve toplu sözleşmeli hakkın olmadığı bir sendikal harekette 1 Mayıs'ı bayram olarak kutlamak veya değerlendirmek takdir edersiniz ki mümkün değil." 

TÜRKİYE 1980 DARBESİNİN ÜRÜNÜ BİR ANAYASA İLE İDARE EDİLİYOR 
Konuşmasının bir bölümünde Türkiye'nin 1980 darbesinin ürünü olan bir anayasa ile idare edildiğini söyleyen Kaçar, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde 5 kez direkt, teknolojinin gelişmesi ile birlikte e-muhtıra haline dönüşen değişik isimlerle farklı dönemlerde de demokrasisi kesintiye uğratılan bir ülke olduğunu belirterek, "Askeri darbe anayasası olan bu Anayasa'nın artık Türkiye'nin 21.yüzyıl vizyonuna yakışmadığını, Türkiye'nin gelecek misyonuna uymadığını her zaman ifade ediyoruz. Bu bağlamda insanı
merkez alan, 'İnsanı yaşat ki devlet yücelsin' mantığı ile hareket edilecek, milleti merkez alan, milletin tercihlerini önemseyen, Türkiye'de birilerinin ifade ettiği gibi, 'Halkın yüzde 90'ı da oy verse biz istediğimizi yaptırırız' mantığının hareket alanını daraltacak, milletin tercihlerini önemseyen ve milleti merkeze alan bir anayasanın Türkiye için olmazsa olmaz temel bir talep olduğunu ve bu talebin içerisinde de elbette ki çalışanların grev ve toplu sözleşmeli sendikal hakların mutlaka olması gerektiğini hem kendimiz için, hem çalışanlar için hem de 70 milyon insanın geleceği için çok önemli ve hayati bir talep olarak değerlendiriyoruz. Ve Memur-Sen olarak siyasi iradenin bu konuda mutlaka risk alması gerektiğini, siyasi iradenin milletin kendisine vermiş olduğu teveccühün gereğini yapması gerektiğini de buradan ifade etmek istiyorum. Cumhuriyet tarihinde hiçbir hükümete nasip olmayan büyük bir çoğunlukla milletimiz mevcut siyasi iktidara büyük bir teveccüh göstermiş ve tek başına iktidara taşımıştır. Artık mevcut siyasi irade Türkiye'nin temel sorunları ile bir an önce yüzleşerek sonu nereye varırsa varsın, eğer bir bedel ödenecekse bedelini de ödeyerek bu anlamda milletin önünü açacak, sivil anayasa ile ilgili bir an önce gereken adımı atmalıdır" dedi. 

VEFAT EDEN İLÇE TEMSİLCİMİZİN AİLESİNE 15 BİN TL 
Gümüşhane'deki kurum ziyaretlerinin ardından şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte geçtiğimiz aylarda trafik kazasında hayatını kaybeden Kürtün İlçe Temsilcimiz Muhammet Ceylan'ın ailesine bir taziye ziyaretinde bulunacaklarını ifade eden Kaçar, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Memur-Sen olarak hiçbir ücret talep etmeden 360 bin üyemize ferdi kaza sigortası yaptırmıştık. Şu an bizim bütün hizmet kollarındaki üyelerimizin hepsi ferdi kaza sigortasına sahip. Bu üyelerimizin sakatlık veya vefatı halinde 15 bin TL sigorta bedeli söz konusu. Trafik kazası ile aramızdan ayrılan kardeşimiz Muhammet Ceylan'ın ailesine başsağlığı diledikten sonra ferdi kaza sigortası kapsamında Sigorta Genel Müdürlüğü'nün 15 bin liralık çekini de bu ziyaretimiz vesilesi ile ailesine takdim edeceğiz" diye konuştu. 
Toplantı Genel Başkan Mahmut Kaçar'ın sendika üyeleri ve temsilcilerinden gelen soruları cevaplandırması ile sona erdi. 
Basın toplantısına Genel Başkan Kaçar'ın yanı sıra Gümüşhane Şube Başkanımız Özcan Köprülü, şube yönetim kurulu üyeleri ve ilçe temsilcileri katıldı.

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo