Tam Gün Yasa Tasarısı İle İlgili Önemli Açıklama

 

Döner Sermaye adaletsizliğinin giderilmesi, hizmetlilerin VHKİ kadrosuna geçirilmesi, sağlık çalışanlarının mesleki mali sorumluluk sigortasından faydalandırılması gibi konu başlıklarında 2 Eylül 2008 tarihinde Sağlık Bakanı ile görüşmede bir rapor halinde sunulmuş ve o günlerde bu başlıklar üzerinde çalışma başlatıldığı yine sendikamız tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Bu konuya ilişkin raporumuza internet adresimizden ulaşılabilir.

 Sağlık-Sen’in 11 Ekim 2008 tarihinde, önce Tam Gün Yasa Tasarısı’nı tüm sosyal tarafları bir araya getiren bir panel düzenleyerek masaya yatırmıştır. Ardından, Türkiye genelinde yaptığı hekim ve halk araştırmasını kamuoyu ile paylaşarak, Tam Gün Yasa Tasarısının Hekimler ve halk açısından beklentileri hangi ölçülerde karşılayabileceğini maddeler halinde sıralamıştır. Özellikle Mesleki Mali Sorumluluk Sigortasının döner sermaye gelirlerinden karşılanması konusu tamamen sendikamızın önerisi sonucu gerçekleştirilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’na sunduğumuz başlıklar altında yapılan çalışmaların sonucuna ilişkin Sağlık Bakanımız ile yaptığımız değerlendirme toplantısı da daha önce kamuoyuna duyurulduğu gibi 10 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu toplantının sonuçları basın ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu çerçevede özellikle Tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarındaki artış, Mesleki mali sorumluluk sigortası ve icap nöbeti ücretlerinde artış gibi başlıkların Tam Gün Yasa Tasarısı içinde yeniden düzenlendiği bilgisi de verilmiştir.

Ayrıntıları ilk kez sendikamız tarafından 10 Nisan 2009 tarihindeki Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yapılan görüşmenin akabinde açıklanan ve yeniden düzenlenerek Başbakanlığa gönderilen Tam Gün Yasa Tasarısı:

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo