Sağlık Bakanlığı 4b’liler İle İlgili Yönergeyi Yayınladı

 

Sağlık Bakanlığı, 4/B’lilere yeni haklar getiren Bakanlar Kurulu Kararı çerçevesinde hazırladığı yönergeyi  yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, 4/B’lilere eş durumu ve sağlık mazereti tayini, becayiş, askerlik dönüşü işe başlama gibi hakların uygulanmasına ilişkin yönergeyi yayınladı.

Sağlık-Sen 17 Nisan 2009 tarihinde, Bakanlık yetkilileri ile bir araya gelerek, sözleşmeli personel ile ilgili hazırlanan yönergeye ilişkin görüş ve önerilerini aktarmıştı.

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri bu toplantıda, Bakanlığın hazırladığı yönergeye ilişkin görüşlerini açıklarken üç konuda sendikanın talebini iletmişlerdi. Bunlar;

–Askerlik sonrası işe başlama hakkının, Bakanlar Kurulu kararından önceki dönemleri de kapsaması,

–Eş durumu tayini için Şubat ayında başvuru Haziran ayında tayin uygulamasının, bir defaya mahsus uygulanmaması ve eş durumu tayini bekleyenlerin tayinlerinin hemen gerçekleştirilmesi,

–Her yılın Ekim ayında başvuru Aralık ayında becayiş şeklindeki düzenlemenin de bir kereye mahsus uygulanmaması ve becayiş bekleyenlerin taleplerinin hemen değerlendirilmesi idi.

 

Sendikamızın talebi doğrultusunda, 29/3/2009 tarihinden önce Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilip göreve başlatılmayanların; 30 Haziran 2009’a kadar müracaat etmeleri halinde işe dönebilmelerine imkan verildi.

 

Bakanlığın askerlik dönüşü işe başlama ile ilgili duyurusu için tıklayın.

 

Eşdurumu tayini ve becayiş taleplerinin bir defaya mahsus yönergedeki dönemlere bağlı kalınmadan bu sene içerisinde karşılanması konusundaki talebimizin gerçekleştirilmesi noktasında görüşmelerimiz sürmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yönerge:

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo