Personelin Talebi Halinde Yemek Ücretleri İade Edilecek

 

Yataklı tedavi kurumlarında çalışan personel talebi halinde bugüne kadar ödedikleri yemek bedellerini geri alacak.

Hizmet sendikacılığımızın en önemli kazanımlarından birisi olan ücretsiz yemek uygulamasının, 28 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, sendikamızın geriye dönük çalışanlardan kesilen yemek bedellerinin iadesi için yaptığı girişimler de sonuç verdi.

Yataklı Tedavi Kurumlarında yeniden ücretsiz yemek uygulamasına dönülmesini sağlayan sendikamız, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nde yapılacak düzenlemenin 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren geçerli olması için de mücadele vermiş ve düzenleme; yürürlük tarihi 1 Ocak 2008 olacak şekilde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Sağlık-Sen, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımının hemen ardından, bir yılı aşkın süredir yemek ücreti ödemek durumunda kalan personelin yemek bedellerinin bir an önce iade edilmesi için gereken talimatın verilmesi noktasında Bakanlığa yazılı başvuruda bulunmuştu.

Sağlık-Sen’in Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na gönderdiği 28 Nisan 2009 tarihli başvurusu için tıklayın.

 Sağlık Bakanlığı, sendikamızın bu başvurusuna verdiği cevapta,  sendikamızın talebi doğrultusunda il valiliklerine 8 Mayıs 2009 tarih ve 4616 Sayılı yazı ile gereken duyurunun yapıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazı için tıklayınız.

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in çözüme kavuşturduğu ücretsiz yemek konusunda geriye dönük yaşanan mağduriyetin de sendikamızın girişimleri sonucu ortadan kaldırılmış olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Sendikaların üyelerinin sorunlarına çözüm buldukça varlığının anlam kazanacağını dile getiren Genel Başkanımız, Sağlık-Sen’in ortaya koyduğu etkili ve sonuç alıcı sendikal vizyonunun, bu yıl yetkili sendika olarak toplu görüşme masasında tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını temsil edeceğini ve farkını kısa sürede hissettireceğini kaydetti.

 

Sağlık Bakanlığı’nın Sendikamıza 12 Mayıs 2009 tarihinde gönderdiği yazı:

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo