Olayı Siyasi Rant Aracı Haline Dönüştürmek Sorunun Kaynağından Uzaklaşmak Olur

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde çıkan yangın ile yaptığı açıklamada, yaşanan üzücü olayın sağlık sistemini ve sağlık çalışanlarını karalamaya dönük bir kampanyaya dönüştürülmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  “Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte hastanelerin fiziki alt yapılarında ciddi iyileştirmeler yapılmıştır. Ancak daha önceki dönemlerden kalan hastaneler ile ilgili fiziki problemlerin varlığı da bir gerçektir. Özellikle SSK'dan devredilen hastanelerde bu tür sorunlara daha çok rastlanılmaktadır.  Olay üzerinden medyada çeşitli spekülasyonların yapıldığını görüyoruz. Bu yanlış bir tutum olur. Toptan reddetme veya kabul yerine gerçekleri görüp bunun üzerinden yorum yapmak en doğru olanıdır.

Bu üzücü olayda sağlık çalışanlarının kusurundan değil, fedakarlığından bahsetmek gerekir. sağlık çalışanlarının yangın sırasında hastaların tahliyesinde gösterdiği fedakarlıklar alkışlanmalıdır.

Sağlık-Sen, sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, sorumlu sendikacılık gereği sağlık sistemindeki sorunların çözümüne yönelik çözüm geliştirmek amacıyla Bilimsel Danışma Kurulu oluşturmuştur. Bilimsel Danışma Kurulumuz, vatandaşla, sağlık çalışanını karşı karşıya getiren sorunların temeline inerek, hem sağlık çalışanlarına yönelik son zamanlarda artan biçimde cereyan eden haksız tutum ve davranışları ortadan kaldırmak, hem de sistemin aksayan yönlerini ortaya koymayı hedeflemektedir.

Sekiz  hastanın vefatıyla sonuçlanan bu üzücü olayda da  herhangi bir ihmal veya kusurun olup olmadığı yetkili mercilerce yapılacak araştırma ve incelemenin sonunda ortaya çıkacaktır. Sekiz insanımızın hayatını kaybettiği bu üzücü olayın siyasi bir rant aracı haline dönüştürme gayretlerine prim vermek, bu olaya neden olan sorunu göz ardı etmek ve çözümsüzlüğe terk etmek anlamına gelir.

Bu tür olayların yeniden yaşanmaması için hastanelerin fiziki mekânları konusunda daha titiz bir çalışma yürütülerek, altyapı sorunu olan yerlerin tespit edilmesinin ve kamuoyuna açıklanmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı böyle bir çalışması varsa kamuoyunu bilgilendirmeli yoksa da ayrıntılı bir araştırma yapılmalıdır.

Sağlık-Sen olarak, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde yaşanan ve 8 hastamızın vefatıyla sonuçlanan acı olayın bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Vefat eden 8 vatandaşımıza Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu vesile ile bir kez daha, sağlık çalışanlarının yangında hastaların tahliyesi konusunda ortaya koydukları fedakar çalışmalara  teşekkür ediyorum.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo