Yetkili Sendika Olarak Sağlık Bakanı İle Görüştük

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Merkez Yönetim Kurulu, sağlık ve sosyal hizmet kolunun yetkili sendikası olarak, ilk ziyaretini Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a gerçekleştirdi. 

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Memur sendikalarının demokratik ve olgun bir mücadele ortaya koyduklarını belirterek, “Türkiye’de sendikacılık, tamamen karşıtlık anlayışından, çalışanların haklarını koruma ve geliştirme adına çözüm üreten bir anlayış üzerine oturmuştur” dedi.

 

Sağlık Bakanlığı’nda uzun yılların ardından yetkili sendikanın değiştiğini belirten Bakan Akdağ,  çalışanların haklarını koruma noktasında yapılan sendikacılığa değer verdiklerini, ancak geçmişte, sendikacılığın tamamen karşıtlık temelinde bir muhalefet anlayışına dönüştürüldüğüne de şahit olduklarını dile getirdi. Bakan Akdağ, Sağlık-Sen’i yetkili sendika olmasından dolayı kutladı.

 

 Ziyarette Genel Başkanımız Mahmut Kaçar da yaptığı konuşmada, Sağlık-Sen’in çalışanların haklarını koruma ve geliştirme noktasında “çözüm ortağı” sorumluluğu içinde hareket ettiğini belirterek, “Yeni dönemde Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 300 bini aşkın personelin hak ve kazanımları ile birlikte, sağlık hizmetlerinde verimliliğin artırılması için, geçmişteki olumlu ilişkileringeliştirilerek sürdürülmesini diliyoruz” dedi.

 

“TAM GÜN’DE TABİP VE TABİP DIŞI PERSONEL İLE İLGİLİ TALEPLERİMİZE BAKANDAN DESTEK İSTEDİK”

 

Sendikamız Genel Merkez Yönetim Kurulu, Bakan Akdağ’a TBMM’ye gönderilen Tam Gün Yasa Tasarısı başta olmak üzere sağlık çalışanlarının güncel sorunları konusunda hazırladığı raporu sundu.

 

Sendika olarak Tam Gün Yasasını desteklediklerini kaydeden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Tam Gün konusunda başta tabip dışı personelin döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi olmak üzere sendikamızın taleplerinin, Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan Tasarı taslağında yer aldığını hatırlatarak, “Ancak daha sonra bu taleplerimizin önemli bir kısmının Başbakanlıkça TBMM’ye gönderilen Tasarıdan çıkartıldığını gördük. Bugün Sayın Bakanımızdan, Bakanlığın hazırladığı taslağa sahip çıkmalarını ve Tam Gün Yasa Tasarısının Meclis müzakereleri sürecinde vereceğimiz mücadeleye destek olmalarını bekliyoruz” dedi.

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Tam Gün Yasası’nın Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli bir ayağı olduğunu belirterek, “sağlık çalışanları açısından Tam Gün Yasa Tasarı’sında temel kazanımları koruduğumuzu düşünüyorum. Normal çalışma süresi 40 saate düşürülmüştür. Nöbet ücretlerinde, ilk halindeki noktaya ulaşamamış olsak dahi bulunduğumuz noktadan ileriye gittik. Hekimler için, sigorta primlerinin yarısı kurumlardan karşılanmak üzere Mesleki Sigorta zorunluluğa getirdik. Mesai sonrası çalışmanın ücretini yüzde 20 artırdık. Tabi bu noktada daha fazla hak için mücadele ortaya koymayı demokratik bir hak olarak görüyor ve anlıyorum, ancak yasanın tümüne karşı çıkılmasını anlamamız mümkün değildir” şeklinde konuştu.

 

SENDİKAMIZ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU TARAFINDAN SAĞLIK BAKANI’NA SUNULAN RAPOR İÇİN TIKLAYIN

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo