Sağlık Çalışanlarından Özür Dileyin

 

Sağlık çalışanlarına hakaret eden CHP Milletvekilini ve onun bu açıklamalarını haberleştiren Sabah gazetesini kınıyor, sağlık çalışanlarından özür dilemelerini bekliyoruz.

   İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2008 Eylül ayında 13 bebeğin ölümü ile sonuçlanan talihsiz olay tüm halkımızda olduğu kadar, sağlık camiasında da büyük üzüntüye yol açmış, Sağlık Bakanlığı, bebek ölümlerinin nedeninin araştırmak amacıyla bağımsız bir bilim kurulu oluşturmuştur.

Bakanlığın oluşturduğu bağımsız bilim kurulunun araştırmaları neticesinde bebek ölümlerinin, damar içi beslenme sıvısından kaynaklandığı belirtilmiştir.

Hal böyle iken, Bakanlığın bu tespitini sağlık çalışanlarına hakaret içeren bir üslupla yorumlayan CHP’li milletvekilini ve onun bu hakaretlerini çirkin başlıklarla haberleştiren Sabah gazetesini, sağlık çalışanlarını temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak kınıyoruz.

İzmir Tepecik Hastanesi Yeni doğan ünitesinde yaşanan bu trajik olaydan hareketle, hiçbir resmi ve yasal dayanak yokken, sağlık çalışanlarını suçlu ilan eden yayınları, gazetecilik anlayışı ile bağdaştırmamız mümkün değildir.

İnsanların sağlığı için emek veren başta hemşirelerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızı, hijyen gibi hayati bir konuda bilgisiz ve dikkatsiz gibi göstermeye çalışmak ve daha da öteye geçerek ne yargı aşamasında, ne bağımsız bilim kurulunca oluşturulan raporlarda olmadığı halde, bebek ölümlerin sorumlusu olarak hemşireleri göstermeye kalkmak haddini bilmezliktir.

Kamuoyunda, sık sık polemiklerle gündeme gelmeye çalışan bir kişi olarak tanınan milletvekilinin, Bakanlığın kendisine vermiş olduğu yanıtı, medyatik bir boyuta taşımak için, sağlık çalışanlarını hedef aldığı gayet açıktır.

Ancak Sabah gazetesinin sokak diliyle manşetine taşıdığı çirkin haber; medyatik olma kaygılarını aşmış, yaklaşık 400 bin üyesi olan sağlık camiasına hakaret içeren bir boyuta ulaşmıştır.

Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, sağlık çalışanlarına hakaret eden gazeteyi ve gündeme gelmek için bu sefer sağlık çalışanlarını seçtiği anlaşılan CHP milletvekilinin çirkin iftiralarını bir kez daha kınıyor, kamuoyunun huzurunda tüm sağlık çalışanlarından özür dilemeye davet ediyoruz.

SAĞLIK-SEN YÖNETİM KURULU

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo