Memiş: Hasta Hakları Yanında Çalışan Hakları da Korunmalı

Konya Kamu Hastaneleri Birliği tarafından düzenlenen “Çalışan Güvenliği Sempozyumu” Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyumda bir konuşma yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş sağlık çalışanlarının çalışma ortamlarında, enfeksiyonlar, radyasyon, biyolojik riskler, stres, şiddet ve mobbing gibi iş motivasyonunu ve çalışan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek pek çok etkene maruz kaldıklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının hakları deyince akla yalnızca çalışanlara uygulanan şiddetin gelmemesi gerektiğini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çalışma ortamlarında yaşanan olumsuzluklar, çalışanların özlük haklarındaki eksiklikler, çalışan sağlığını tehdit eden riskler gibi maddelerinde göz önünde bulundurulmasının önemli olduğunu ifade etti.

 

MEMİŞ: ÇALIŞMA ORTAMLARINDAKİ OLUMSUZLUKLAR ORTADAN KALDIRILMALI

Sağlık-Sen olarak, sağlık kurumlarındaki çalışma riskleri ve bu risklerin çalışanlar üzerindeki etkilerini ortaya koyan araştırmaları düzenli olarak gerçekleştirdiklerini ve araştırma sonuçlarını kamuyou ve Bakanlık yetkilileri ile paylaştıklarını kaydeden Memiş, mesleki risklerin minimize edilmesi, çalışanların rahat bir çalışma ortamına kavuşturulması ve özlük haklarının en iyi noktaya getirilmesi için, bakanlığın üst kademelerinden, sağlığın yerel belirleyicilerine kadar tüm yönetim kademeleri ile bu konuları paylaştıklarını söyledi.

Sağlıkta dönüşüm programı ile birlikte ortaya çıkan en çarpıcı sonucun sağlık çalışanlarının mesleklerine bağlılığı ve motivasyonlarının ciddi şekilde azaldığı gerçeği olduğunu ifade eden Memiş, bu sonucun gerek Sağlık Bakanlığı’nın kendi yaptırdığı anketlerde gerekse Sağlık-Sen’in anketlerinde görülebileceğini belirtti. Sağlıkta dönüşümün hasta hakkı merkezli olduğunu kaydeden Memiş, çalışanların sorunlarını önemseyen ve bu sorunların çözümü için irade ortaya koyabilecek bir sistemin ortaya konması gerektiğini ifade etti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş programın ardından Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer Şeker, Konya İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hamdi Arbağ’ı ziyaret etti. Ziyaretlere Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek, Konya Şube Başkanı Himmet Bayar ve Konya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo