Memur-Sen Masaya Toplu Sözleşme Talebiyle Oturdu

 

 

Toplu görüşmelerde yetkili konfederasyon olarak kamu çalışanlarını temsil eden Memur-Sen masaya “toplu sözleşme ve grev hakkı”  talebiyle oturdu.  

Kamu çalışanları adına memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu görüşme müzakareleri başladı. Memur-Sen üyeleri, en çok üyeye sahip konfederasyon olarak müzakerelere başkanlık edecek olan Memur-Sen’in toplu görüşme heyetini Başbakanlığa sloganlar ve alkışlar eşliğinde uğurladı.

Memur-Sen Genel Merkezi’nden Başbakanlığa doğru yapılan yürüyüşte Memur-Sen üyeleri, toplu sözleşme ve grev taleplerini yüksek sesle dile getirdi.  Güvenpark’a kadar sloganlar ve alkışlar eşliğinde süren yürüyüşün ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu basın mensuplarına açıklama yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TOPLU SÖZLEŞME  HAKKI MUTLAK TALEBİMİZ”

Gündoğdu, ‘rica yasası’ olarak nitelendirdiği 4688 sayılı sendika yasasının değiştirilmesi ve memurlara da işçilerde olduğu gibi toplu sözleşme ve grev hakkı tanınması taleplerinde ısrarlı olduklarını vurguladı.  Gündoğdu “Anayasa’nın toplu iş sözleşmesi ve grev hakkını düzenleyen 53 ve 54’üncü maddelerde  “işçiler” ifadesine yer verilerek hakkın kapsamı daraltılmış ve memurlar (kamu görevlileri) bu hakkın kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu sebeple, bu toplu görüşmede öncelikli ve mutlak talebimiz, toplu görüşme mizahına son veren ve toplu sözleşme-grev hakkından kamu çalışanlarının da yararlanmasını sağlayacak Anayasal ve yasal değişikliklerin ivedilikle gerçekleştirilmesidir”  dedi.

Gündoğdu açıklamasında, masaya taşıyacakları ekonomik, sosyal ve özlük haklardaki temel talepleri hakkında da bilgi verdikten sonra, toplu görüşme heyeti, Memur-Sen üyeleri tarafından alkışları eşliğinde Başbakanlığa uğurlandı.

 

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın başkanlığında Kamu İşveren Kurulu ile Memur Sendikaları arasında başlayan Toplu Görüşme Toplantısı öncesinde, taraflar sırasıyla basın mensuplarına açıklama yaptı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, toplu görüşmelerle ilgili yasal prosedür hakkında bilgi verdi.  

Yazıcı’nın açıklamalarının ardından Konfederasyon başkanlarına söz verildi. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 4688 Sayılı Yasayı sorunlu olarak niteledi ve işlevselliğinin bulunmadığını söyledi. Gündoğdu, AB üyelik sürecinde birçok yasal düzenleme yapılmasına rağmen halen memurlara toplu iş sözleşmesi verilmemesini eleştirdi.

Toplu Görüşmelerin ilk gününde taraflar 15 günlük müzakere takvimini  belirledi.

Toplu görüşmeler devam ediyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo