Sağlık-Sen Yetkili Sendika Olarak Masada

 

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını sendikamızın temsil ettiği toplu görüşmelerin ilk oturumu yapıldı.

 

  15 Ağustos 2009 Toplu görüşmeleri öncesi kamuda ekonomik ve sosyal adalet reçetesini açıklayan Sağlık-Sen’in sözleşmeli personele kadro, döner sermayede adil dağılım, grevli toplu sözleşme hakkı gibi talepleri, toplu görüşme müzakere programında yer aldı.

Toplu görüşmelerde Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarını temsil eden Sağlık-Sen adına Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Genel Sekreterimiz Menderes Turbay ile Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk katıldılar.

Görüşmelerin ilk gününde, 2008 yılı mutabakat zaptının değerlendirmesinin ardından 15 günlük müzakere takvimi ve müzakere konuları üzerinde çalışmalar yürütecek alt komisyonlar belirlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplu görüşmelerin gündemi şu şekilde oluştu:

1-2008 yılı mutabakat zaptının değerlendirilmesi

2-Değişik statüde çalışan kamu görevlilerinin sorunları ile özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan personel sorunları

3- Kamu görevlilerinin diğer hakları ve çalışma şartları

4- Hizmet Kollarının sorunları

5- Toplu Sözleşme ve Grev Hakkı

6- Mali Haklar

 

ÜÇ FARKLI KOMİSYON KURULDU

Toplu görüşmelerin gündem konuları ile ilgili üç farklı komisyon kurulmasına karar verildi. Birinci komisyon, toplu görüşmelerin 2. ve 3. gündem maddeleri üzerinde çalışarak çalışma raporu hazırlayacak. Komisyonda sendikamızı Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk temsil edecek. Komisyonun sunduğu rapor 19 Ağustos’ta yapılacak olan ikinci oturumda görüşülecek.Sendikamızın üzerinde önemle durduğu sözleşmeli personel uygulamasının sona erdirilmesi talebimiz üzerine müzakereler ikinci oturumda değerlendirilecek.

Konfederasyonumuz Memur-Sen ve sendikamızın öncelikli taleplerinin başında gelen Toplu sözleşme ve grev hakkı konusu da 22 Ağustos tarihinde müzakere edilecek. Sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Toplu Sözleşme ve Grev Hakkı Komisyonunun hazırlayacağı rapor 4. oturumda ele alınacak.

 

Son oturumda mali ve sosyal Haklar

Toplu görüşme gündeminin son konusu mali ve sosyal haklar olarak belirlendi. Bu konuda da üçüncü bir komisyon oluşturuldu. Genel Sekreterimiz Menderes Turbay'ın da içinde bulunduğu komisyonun hazırlayacağı çalışma raporunun 25 Ağustos 2009 tarihinde yapılacak oturumda değerlendirilmesi kararlaştırıldı. Memur-Sen Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşmelerin son gündem maddesinin mali ve sosyal haklar olduğunu ancak, Konfederasyon olarak, mali haklar ile ilgili sunduğumuz teklife ikinci oturumun yapılacağı 19 Ağustos’ta, Hükümet tarafından cevap verilmesini beklediklerini kaydetti.

Toplu görüşmelerin ilk günü sonunda değerlendirmelerde bulunan sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının temel sorunlarının çözümü için toplu görüşme masasını en etkin biçimde kullanma gayreti içinde olacaklarını belirterek “İlk gün itibariyle bu hedefimiz doğrultusunda önemli bir adım atılmıştır. Toplu görüşme gündem konuları, temel taleplerimiz üzerine kurulmuştur. 15 günlük müzakere sürecinde de  Sağlık-Sen olarak bu taleplerimizin hayata geçirilmesi için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo