Toplu Görüşme Uzlaşmazlıkla Sonuçlandı

 

Hükümetin yüzde 2,5 artı 2,5 zam önerisi ve diğer mali haklardaki taleplerimizi reddetmesi nedeniyle toplu görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı. Kamu İşveren Kurulu ile Memur-Sen’in başkanlığında kamu çalışanları sendikaları arasında yapılan 7 oturum sonunda, Hükümet kamu çalışanlarına Merkez Bankası’nın enflasyon hedefinin altında bir teklifte bulundu.

 

  Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, zam oranının tartışmaya değer olmadığını ve kabul edilemez bulduklarını söyledi.  Hükümetin krize karşı 73 tedbir aldığını ve 54 milyar lira sıcak paranın piyasaya aktarıldığını ifade eden Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, 2010 yılında memura önerilen yüzde 2,5 artı 2,5'lik zammın krizde kamu çalışanlarının yaşadığı sıkıntıya çare olmayacağını belirtti. Türkiye'nin 2002'den 2008'e yaklaşık yüzde 50'ye yakın büyüdüğünü dile getiren Genel Başkan, ancak bu büyümenin memura yansıtılmadığını kaydederek bu öneriye imza atmalarının mümkün olmadığını vurguladı. 

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, mali konularda anlaşma sağlanamamasına rağmen, diğer konularda 40 madde üzerinde mutabakat sağlandığını, Sağlık-Sen’in 15 talebinin de bu metinde yer aldığını ifade etti. Tüm sağlık çalışanlarını ilgilendiren ek ödeme mahsuplaşmasının çok önemli bir kazanım olduğunu belirten Genel Başkan, “bunun dışında giyim yardımının nakdi ödenmesi, çocuk yardımında sınırın kaldırılması, ailesinde engelli birey bulunan kamu çalışanlarına 1 saat izin ile nöbet ve gece çalışmasından muaf tutulması, üniversite hastanesi çalışanlarının aile bütünlüğünü sağlama ve becayiş hakkı için çalışma yapılması gibi 15’i aşkın konuda olumlu gelişmeler sağlandığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009 yılı toplu görüşme tutanağı için tıklayın

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo