Memur-Sen Taleplerini Uzlaştırma Kurulu’na Sözlü Olarak Anlattı

 

2009 Toplu Görüşmeleri’nin mutabakatsızlıkla sonuçlanması üzerine Uzlaştırma Kurulu’na başvuran Memur-Sen, talepleri konusunda kurul üyelerine sözlü olarak bilgilendirmede bulundu.

 

  Memur-Sen Toplu Görüşme ve Mevzuat Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, yazılı taleplerini ilettikleri Uzlaştırma Kurulu’nun, bu kez de taleplerini kendilerinden sözlü olarak dinlemek istemesi üzerine bu görüşmenin gerçekleştiğini söyledi.

 

Memur-Sen’in taleplerinin ekonomik kriz ve Memur-Sen teşkilatının talepleri dikkate alınarak hazırlandığını ifade eden Hacı Bayram Tonbul, “Toplu görüşme masasına taşıdığımız metindeki taleplerimiz, mali ve sosyal konularla ilgili oluşturulan komisyonlara gönderildi. Daha sonra, taleplerimizi revize ettik. Buna rağmen, mali konuların toplu görüşme masasında ele alınma uslübunun yanlış olduğunu gördük ve bunları uzlaştırma kurulu üyelerine de aktardık. Ayrıca, hükümetin 2+2 zam önererek diğer taleplerimizi hiç müzakere etmeden reddettiğini söyledik. Normalde, bu taleplerin de orada görüşülmesi gerektiğini kurula ifade ettik. Bizim taleplerimiz 657 sayılı devlet memurları kanunu ve ilgili diğer kanunlarla ilgili sıkıntıları içeriyordu. Bizim taleplerimizin, sebep sonuç ilişkileri dikkate alınarak değerlendirilmesi gerekirken, hükümetten böyle bir yaklaşım görmedik. Mali taleplerimizden olan yüzdelik zam, hükümetin 2+2 önerisinden sonra yetkili kurullarca yeniden gözden geçirilerek ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum da dikkate alınarak, merkez bankasının öngördüğü ortalama enflasyon oranı doğrultusunda 4+4 olarak revize ettiğimizi hatırlattığımız Uzlaştırma Kurulu’na, ek ödemenin statüler arasındaki eşitliğin, hedeflenen 2012 yılına kadar gerçekleşmesi için 30 + 30’a revize edildiğini, aile yardımının 100 TL’ye çıkarılması için ek 16 TL verilmesi ve toplu görüşme priminin de ek 10 lira artırılması yönünde revize ettiğimizi belirttik. Bütün bu yaklaşımlarımıza karşın, hükümet tarafının bu taleplerimize karşılık 2,5 + 2,5 gibi bir teklifle masaya geldiğini ve bunun sonucu olarak da memur konfederasyonları ile mali konularda uzlaşma sağlanamadığına dikkat çektik” şeklinde konuştu.

 

Memur-Sen olarak taleplerinin Merkez Bankası enflasyon tahmin oranı doğrultusunda olduğunu söyleyen Hacı Bayram Tonbul, bunun da kamu maliyesine toplam yükünün 4967 milyon TL olduğunu belirterek, bu rakamın da 2009 yılında memurlara ayrılan bütçe rakamına yüzde 7,8’lik ek yük anlamına geldiğini ifade etti.

 

Taleplerinin revize edilmiş haliyle en düşük devlet memuru maaşının 2010 yılı sonu itibarıyla 1032 TL’den 1100 TL’ye yükseleceğini söyleyen Hacı Bayram Tonbul, bunun da yüzde 6,5’lik bir artış anlamına geldiğine dikkat çekti.

 

Bu taleplerinin Türkiye gerçekleri ile örtüştüğünü ve makul olduğunu ifade eden Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, reel sektöre ayrılan 54,5 milyar TL’lik kaynağın yanında çok da büyük bir anlam ifade etmediğini söyleyerek, memurlara verilecek her bir yüzdelik zam diliminin ülkemizin ekonomik krizden çıkmasına destek anlamı taşıdığını kaydetti.

 

Toplu görüşme masasında, mali konuların yanında sosyal konuların da görüşüldüğünü söyleyen Hacı Bayram Tonbul, bunlardan bir kısmında mutabakat, bir kısmının ise mutabakatsızlık olduğunu aktararak, toplu görüşme masasında sosyal konulardaki açılımın, uzlaştırma kurulunun kararlarına da yansımasını ve bu yönde açılım yapmasını ve sendikalara yön gösterici olmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo