İnsanlık Dışı Saldırıları Kınıyoruz

 

Sağlık çalışanlarına şiddet ciddi bir sorun haline dönüştü. Son olarak önceki gün Balıkesir Devlet Hastanesi Acil servisinde çalışan üyemiz İbrahim Yeşil ve Güvenlik görevlisi Serkan Aslan, kendini bilmez kişilerin saldırıları sonucu ağır şekilde yaralandı.

Saldırganların tutuklandığı olayda Acil Tıp Teknisyeni üyemiz İbrahim Yeşil’in beyin cerrahi servisine yatırıldığı, güvenlik görevlisi Serkan Aslanın ise  çenesinde oluşan yarıklar nedeniyle iş göremez raporu aldığı açıklandı.

Saldırı ile ilgili açıklama yapan Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına her gün bir yenisinin eklendiğini belirterek, sağlık çalışanlarının güvenliğinin ciddi boyutta bir sorun haline dönüştüğünü söyledi. Saldırıyı insanlık dışı olarak niteleyen ve kınayan Genel Başkan, “Şiddet tehdidi karşısında sağlık çalışanları kendisini güvensiz hissetmektedir. Sadece şiddete uğrayan değil tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkileyen bu olayların durması için vakit geçirmeden önlem alınmalıdır” dedi.

Son yıllarda toplumsal şiddetin sağlık alanına kaydığına dikkat çeken Mahmut Kaçar, 2009 Toplu görüşmelerinde bu konuyu gündeme getirdiklerini ve şiddeti önleyecek tedbirlerin sağlanması konusunda mutabakat sağlandığını belirterek, “Bu konuda kaybedilecek zaman yoktur.  Sağlık çalışanlarının psikolojisini bozan bu durum önlem alınmazsa toplum sağlığını da olumsuz etkileyecektir” şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, saldırı sonucu yaralanan İbrahim Yeşil ve Serkan Aslan’a acil şifalar dilediği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Toplumun sağlığını korumakla görevli olan sağlık çalışanları, gerek toplum nazarında, gerekse devlet düzeni içinde hak ettiği değeri görememektedir.  Toplumun içinden çıkan ve toplumun sağlığını koruma adına gece gündüz çalışan insanlar, şiddeti değil saygıyı ve övgüyü hak etmektedir.   Balıkesir Devlet Hastanesi’nde yaşanan insanlık dışı saldırıların kınanması tüm toplum kesimlerinin insanlık ve toplumsal değerler adına asgari ölçekte yapması gereken bir ödevdir.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo