Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Lisans Tamamlama Programını Açıkladı

 

Sendikamızın daha önce açıkladığı ve kesin kayıtların 05-23 Ekim tarihlerinde alındığı Lisans Tamamlama ile ilgili Erzurum Atatürk Üniversitesi beklenen duyuruyu yaptı. İki yıllık hemşirelik ve sağlık memurluğu alanında ön lisans mezunlarının kayıt yapacağı lisans tamamlamada, programlar Aralık 2009’da başlayacak. 

 

Sendikamızın çabaları neticesinde Sağlık Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi arasında lisans tamamlama konusunda protokol yapılmıştı. Sağlık çalışanlarının heyecanla beklediği duyuruyu Atatürk Üniversitesi yaptı. İki yıllık hemşirelik ve sağlık memurluğu alanında ön lisans mezunlarının kayıt yapacağı lisans tamamlamada, programlar Aralık 2009’da başlayacak. Lisans tamamlamada her öğretim yılındaki her bir ders için 2 ara (Vize), 1 yılsonu (Final) ve 1 bütünleme hakkı tanınacak.

Ara sınavların internet üzerinden, yılsonu ve bütünleme sınavlarının ise yüz yüze yapılacağı lisans tamamlamada, yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılacağı merkezler ise daha sonra Atatürk Üniversitesi tarafından duyurulacak.

 

HEMŞİRELİK LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMI HAKKINDA DUYURU

 

Halen kamu veya özel sektörde çalışmakta olan hemşirelik bölümü/programı ön lisans mezunu hemşirelerin lisans tamamlama eğitimlerini gerçekleştirmek amacıyla Atatürk Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol yapılmış ve bu protokol YÖK tarafından onaylanmıştır.

Hemşirelik Lisans Tamamlama programı ile ilgili sürecin Bakanlıkla ilgili kısmı halen devam etmektedir. Sağlık Bakanlığınca 01.10.2009 tarihinde yayımlanan 2009/57 sayılı genelge doğrultusunda ön başvuruda bulunan ve başvuruları kabul edilen aday öğrencilerin 05–23 Ekim 2009 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri ve kayıt için gerekli belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Daha sonraki süreç Atatürk Üniversitesi tarafından yürütülecektir.

Üniversitemiz tarafından başlatılacak süreç bilahare (www.atauni.edu.tr) web adresinden duyurulacaktır. Program ile ilgili detaylar hakkında bilgi almak için telefon açılması yerine (helitam@atauni.edu.tr) adresine e-mail atılması ve cevaplar için de duyuruların takip edilmesi gerekmektedir. Gerekli duyurular ATAUZEM (Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yapılacaktır. Sağlık Bilimleri Fakültemiz ders içerikleri ve sınavların hazırlanması ile ilgili sorumluluklara sahip olup, programın yürütülmesinden ATAUZEM sorumludur. Bu nedenle bu Fakültemize telefon ileulaşılmaması rica olunur. Bununla birlikte gelen yoğun telefonlar doğrultusunda ortaya çıkan bazı sorulara ilişkin yanıtlar aşağıda verilmiştir.

 

Sık Sorulan Sorular

 

Programdan kimler yararlanabilir?

Bu programa sadece Sağlık Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında halen çalışmakta olan iki yıllık hemşirelik ve sağlık memurluğu alanında ön lisans mezunları kayıt yaptırabilirler. Farklı programlardan mezun olup, hemşire ya da sağlık memuru olarak çalışanlar yararlanamaz.

 

Program ne zaman başlayacak?

Program Aralık 2009’da başlayacak ve dersler yıllık program esasına göre yürütülecektir.

 

Programa ne kadar süre ile öğrenci kabul edilecek?

Programa 2009–2010 ve 2010–2011 Eğitim-Öğretim Yıllarında öğrenci kabul edilecektir. Yıl ortasında öğrenci kabul edilmeyecektir.

 

Ne kadar sürede mezun olmak gerekir?

Öğrenci programa kayıt olduğu tarihten itibaren 4 yıl içerisinde mezun olmak zorundadır. Aksi halde programdan kaydı silinerek Üniversitemizden ilişiği kesilecektir. 

 

Programda hangi dersler görülecektir?

3. Sınıf Dersleri

- Hemşirelik Felsefesi ve Temel Kavramlar

            - Hemşirelikte Eğitim

            - Hemşirelik Esasları

            - Temel Bilgi Teknolojileri

            - Biyoistatistik

 

4. Sınıf Dersleri

 

            - Yönetim ve Organizasyon

            - Sağlık Mevzuatı ve Hemşirelik

            - Hemşirelik Bakımı Yönetimi

            - Sosyal Antropoloji

            - Genetik

 

Programda dersler nasıl yürütülecektir?

Programda yürütülecek olan dersler daha sonra web adresi duyurularak internet üzerinden yürütülecektir.

 

Programda uygulama dersleri nasıl yürütülecektir?

Uygulama derslerinin yürütülmesinden sorumlu koordinatör kuruluş Sağlık Bakanlığıdır. Uygulama derslerini tamamlamak mezuniyet için zorunlu olup, uygulamasını tamamlayan öğrencilerin listesi Bakanlık tarafından Üniversitemize gönderilecektir.

 

Programdan mezun olanlara ne tür bir diploma verilecektir?

Programdan mezun olanlara Üniversitemizce “Hemşirelik Lisans Tamamlama Diploması” verilecektir. Mezun öğrenciler, ilgili mevzuat gereğince Üniversitemiz tarafından verilen diğer lisans diplomalarıyla elde edilen hakların aynısına sahip olacaklardır.

 

Programın ücreti ne kadardır?

Program için ödenmesi gereken Öğrenim Gideri 3. Sınıf için 2000 TL ve 4. Sınıf için 2000 TL olarak belirlenmiştir. Ücretlerin ne şekilde ve hangi yolla ödeneceği Üniversitemiz tarafından bilahare duyurulacaktır.

 

Duyuru yapılmadan herhangi bir ödemenin yapılmaması gerekmektedir.

 

Sınavlar nasıl yapılacaktır?

Her öğretim yılındaki her bir ders için 2 ara (Vize), 1 yılsonu (Final) ve 1 bütünleme hakkı tanınacaktır. Ara sınavlar internet üzerinden, yılsonu ve bütünleme sınavları ise yüz yüze yapılacaktır. Yılsonu ve bütünleme sınavlarının yapılacağı merkezler bilahare duyurulacaktır. Bütünleme sınavına girecek öğrenciler sınav gideri olarak belirlenecek miktarı ödemek zorundadırlar.

 

Ders/Derslerden kalınması durumunda ne olacaktır?

3. sınıfta yer alan 1 veya daha fazla dersi başaramayan öğrenciler bu ders/dersleritekrar etmek zorundadır. Bu ders/dersler 4. sınıf dersleri ile birlikte alınabilecektir. 3 ve 4. sınıfın derslerini almakla birlikte başarısız olunan ders/dersler olduğu taktirde ilgili öğrenci yıl uzatmış olup, programı 2 yıl içerisinde tamamlayamamış duruma düşecektir.

 

Yıl uzatma durumunda ne olacaktır?

Yıl uzatan öğrenci 2 yıl içinde yıl uzatmasına neden olan ders/dersleri başarmak zorundadır. Mezuniyet için yıl uzatan öğrenciler ilave öğrenim gideri (ders sayısı gözetilmeksizin her bir yıl için 1000 TL) ödeyecektir.

 

Programa kayıt yaptıracakların statüsü nedir?

Hemşirelik lisans tamamlama programına kayıt yaptıracak öğrenciler ilgili mevzuat gereğince üniversite öğrencisi statüsünü kazanacak olup, kendilerine Atatürk Üniversitesi Öğrenci Kimlik Belgesi verilecektir.

 

Program ile ilgili teknik destek bilgisi sağlanacak mı?

Programa kayıt olan öğrencilere öncelikle Uzaktan Eğitim Portalını kullanmaya yönelik bilgilendirmeleri içeren bir kullanım kılavuzu sunulacaktır. Ayrıca Lisans Tamamlama Programı süresince ATAUZEM bünyesindeki çağrı merkezi tarafından teknik bilgi desteği sağlanacaktır.

 

Programa başvuramayanlar nasıl bir yol izlemelidir?

Programa başvuru hakkı 2 yıl olduğu için 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında programa başvuru yapamayanlar 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında başvuru yapabilirler.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo