Sözleşmeli Personelin Eş Durumu Tayin Hakkının Kapsamı Genişletiliyor

 

Eş durumu tayinlerinin bir an önce gerçekleşmesi ve parçalanmış ailelerin kavuşması için mücadele veren sendikamız; Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yaptığı görüşmeler neticesinde eş durumu tayinlerinin 2009 yılı içinde gerçekleştirilmesi için düzenleme yapılmasını ve yapılan düzenlemenin kapsamının genişletilmesini sağladı.

 

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına Dair Esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararında sözleşmeli personele kısıtlı eş durumu hakkı tanınması nedeniyle bu kararın iptali için Danıştay’a dava açan sendikamız, diğer taraftan Sağlık Bakanlığı nezdinde eş durumu tayini bekleyen sözleşmeli personelin en geniş şekilde bu haktan yararlanması için mücadele verdi.

 

10 Eylül 2009 tarihinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ve Yönetim Kurulu üyelerimizin yaptığı görüşme sonrası, başvuruların Eylül ayı sonunda alınması kararlaştırılan eş durumu tayin hakkı ile ilgili çalışmalar, yönerge değişikliği gerektiren nitelikte olması nedeniyle Ekim ayına sarktı. Bakanlık, yoğun beklenti içinde olan sözleşmeli personeli rahatlatmak için 9 Ekim 2009 tarihli bir duyuru yayınlayarak,  çalışmaların Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması ve en geç Aralık ayında eş tayinlerinin gerçekleştirilmesinin planlandığını açıkladı.

 

Söz konusu açıklamada, yapılacak yönerge değişikliğinin kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı il’e ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak şekilde tayin hakkı içerdiği belirtilirken, eş durumu tayin başvurularının da yılda iki kez Şubat ve Eylül aylarında yapılacağı da duyuruldu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo