Memur-Sen: Sayın Başbakan, Bu Sese Kulak Verin

 

Memur-Sen, 2009 Toplu Görüşme sürecinde, kamu çalışanlarına ‘ambar boş’ diyerek yüzde 2,5+2,5’den fazla artış yapmayan hükümete bütün Türkiye’den, ‘Ambar boş ise; kimler kim için boşalttı’ diye sordu. Memur-Sen ayrıca, IMF yöneticilerine, ‘dışarının sesini duyun’ diyen Başbakan Erdoğan’ın da kendi seslerine kulak vermesini istedi.

 

2009 Toplu Görüşmeleri’nin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, meydanlara ineceğini açıklayan Memur-Sen, ikinci kitlesel eylemini gerçekleştirdi.

 

Ankara’daki açıklama, Kızılay-Güvenpark’da gerçekleştirildi. Memur-Sen adına açıklamayı, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul yaptı.

 

 

 

 

Tonbul, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez ve Ankara şube yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda Memur-Sen üyesinin katılımıyla yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Başbakan IMF toplantısında IMF yöneticilerine yönelik olarak “Dışarının sesine kulak verin” demişti.  Biz de Sayın Başbakan’ın alanlardan yükselen Memur-Sen’in haklı sesine kulak vermesini ve Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında Kamu İşveren Kurulu’nun dayatmasını bozarak Uzlaştırma Kurulu’nun kararları ışığında yeni bir değerlendirme yaparak kamu görevlilerinin yüzünü güldürmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kendilerine ‘Ambar boş’ dendiğini hatırlatan Hacı Bayram Tonbul, “Ambar boş” ise kim ve kimler için boşaltıldı? Ambarın boş olmasına rağmen özel sektöre 54.3 milyar TL kaynak nereden bulundu? Kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kriteri getirilirken, bankalar nasıl yüzde 30’ların üzerinde kar yapabiliyor? Kamu görevlileri için 1 milyar TL ilave kaynak bulunmasının bütçe dengelerini bozacağı iddia edilirken, ekonomik paket bütçe dengelerini nasıl bozmuyor, bu sorulara cevap bekliyoruz” dedi.

 

Tonbul, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın IMF toplantısında yaptığı açıklama “kaynak yok” ifadelerini yalanlamaktadır. Sayın Başbakan “özel sektör için ilave kaynaklar aktarılabileceğini” duyurmuştur. Bu farklı açıklamalar Türkiye’nin iki ambarının olduğunu gösteriyor. Biri, kamu görevlilerine gösterilen boş ambar diğeri ise bankalara ve özel sektöre arz edilen, neredeyse taşmakta olduğunu düşündüğümüz dolu ambar.  Bu da gösteriyor ki, istenirse kaynak bulunabiliyor. Bu, kamu çalışanlarından niçin esirgeniyor” şeklinde konuştu.

 

Memur-Sen olarak, Hükümete, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nca TBMM’ne sevk edileceği 17 Ekim 2009 tarihine kadar, “vakit geçmiş değildir” dediklerini dile getiren Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, “Biz Memur-Sen olarak, Kamu İşveren Kurulu’nun yanlış hesabının Başbakan’dan döneceğine ve değiştirileceğine inanıyoruz. Bundan dolayı bugün buradan Bakanlar Kurulu’nun başı olan Sayın Başbakanımıza sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz:

 

Toplu görüşmelerin tamamlanmasından bu yana geçen süreçte elektrik fiyatlarının yüzde 10, yükseköğrenim harçlarının yüzde 8, tedavi katılım payı miktarlarının yüzde 33 ila yüzde 150 oranında arttırılması dikkate alındığında taleplerimizin ne kadar makul ve karşılanabilir olduğu görülecektir. 4+4 yüzdelik zam ve 30+30 TL ek ödeme verilmesi hem çalışanları memnun edecek hem de piyasayı canlandıracaktır.” şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo