Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu: “Halk Aşılanmaya Teşvik Edilmelidir”

H1N1 Domuz gribi virüsüne karşı aşılama faaliyetleri ile ilgili yaşanan tartışmaları değerlendiren Sendikamız Bilimsel Danışma Kurulu, virüse karşı korunmanın en etkin ve vazgeçilmez iki yolunun hijyen ve aşılama olduğunu bildirdi.

 

 

Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu adına Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Karahocagil’in açıkladığı raporda, H1N1 Domuz gribi virüsünün mevsimsel influenzadan daha bulaşıcı olduğunun bilindiği ve, Dünya Sağlık Örgütü’nün kullanılması planlanan domuz gribi aşılarının mevsimsel grip aşıları kadar güvenli ve etkin olacağını bildirdiği belirtilerek, “Bu konuda siyaset çevreleri ve bilim adamları tarafından yapılan eleştiriler, toplumun aşılamaya olan inancını sarsacak şekilde yapılmamalıdır” denildi.

 

H1N1 domuz gribi virüsüne karşı ülkemizde ve dünya genelinde takip edilen uygulamalar hakkında bilgi verilen raporda, aşılanması gereken risk grupları içinde hastalarla yakından ilgilenmek zorunda kalacak olan sağlık çalışanlarının öncelikli sırada geldiği kaydedildi.

 

Sağlık-Sen Bilimsel Danışma Kurulu’nun H1N1 domuz gribi virüsü ve aşılama faaliyetleri konusunda hazırladığı rapor:

 

1-      H1N1 Domuz gribi virüsü, mevsimsel influenzadan daha bulaşıcıdır.

 

2-      Hastalığın şiddeti ve yayılım etkisi önceki pandemilerle kıyaslandığında orta düzeydedir.

 

3-      Bilim adamları Dünya çapında virüse karşı bağışıklığın çok düşük düzeyde olduğunu veya hiç olmadığını ya da sadece yaşlı nüfusla sınırlı olduğunu bildirmektedir.

 

4-      H1N1 aşısı şu anda Amerika, Avustralya ve Fransa’da uygulanmaya başlanmıştır. Diğer avrupa ülkeleri aşı ruhsatlanma işlemlerinin tamamlanması ardından aşılamaya başlayacaklardır.

 

5-      Avrupa ülkeleri için kullanılmasına onay verilen, muhtemelen ülkemizde de kullanılmak üzere ithal edilen, aşıların içerikleri ile ilgili Eurosurveillance dergisinde Johansen ve arkadaşları tarafından bir makale yayımlanmıştır. Bu makaleye göre Avrupa Birliği ülkelerinde 4 aşı kullanım aşamasındadır.

 

6-      Türkiye’nin 40 milyon aşı alacağı bildirilmekte ve ilk etapta 10 milyon kişinin aşılanması beklenmektedir.

 

7-      Deneme ve ruhsatlandırma sonrası aşının sağlık çalışanları, yetişirse hacı adayları, anaokulları ve ilköğretim okul öğrencileri, diğer risk grupları ve kritik alanlardaki kamu görevlilerine yapılacağı belirtilmektedir.

 

8-      Aşılanması gereken risk grupları, hamile kadınlar (özellikle 3. trimestirdeki), 6 ay - 24 yaş arası çocuk ve genç erişkinler, astma dahil kronik akciğer hastalığı olanlar, kanser tedavisi gören veya başka bir nedenle bağışıklık sistemi bozulmuş hastalar ilk aşamada aşılanması planlanan risk gruplarıdır.

 

9-      Bunun yanında hastalar ile yakından ilgilenmek zorunda kalacak sağlık personeli en önemli risk grubunu oluşturmaktadır. Bu yüzden sağlık çalışanlarına muhtemel bir pandemi sırasında sağlık sisteminin çökmemesi için, hem kendini, hem ailesini hem de diğer hastalarını domuz gribinden korumak için aşı yapılması kaçınılmaz görünmektedir.

 

 

10-  Ülkemizin H1N1 aşısını en erken uygulayan ülkeler içerisinde yer alacağı görünmektedir. Bu durum beklenen pandemi senaryoları gerçekleşirse ülkemiz için oldukça değerli olacaktır. Bilindiği üzere en iyimser tahminlerde bile dünya genelinde 100 milyonun üzerinde ölümden bahsedilmektedir.

 

11-  Sağlık Bakanının ulusal pandemi senaryosunda bulunan bazı tahmini hasta ve ölüm rakamlarını açıklaması kuzey yarımkürede influenzanın pik yapmasının beklendiği aralık-şubat aylarından önce konuya gerekli dikkatin çekilmesi açısından gereklidir. Sonuçta amaç toplumu paniğe sevk etmeden kişisel hijyen ve aşılamanın önemine vurgu yapmaktır. Bu halkın bilinçlendirilmesi ve aşılamaya teşvik edilmesi açısından faydalı olmuştur.

 

12-  Bu konuda siyaset çevreleri ve bilim adamları tarafından yapılan eleştiriler, toplumun aşılamaya olan inancını sarsacak şekilde yapılmamalıdır.

 

13-  Aşının ciddi yan etkisi olduğuna dair beyanlar şüpheye dayanmaktadır ve Benzer tartışmalar dünya genelinde yapılmaktadır.

 

14-  Domuz gribi aşısının mevsimsel grip aşısı ile aynı yöntemlerle hazırladığı ve içerisinde kullanılan ilgili maddelerin uzun yıllardır pek çok aşıda bulunduğu, on yıllarca yüz milyonlarca doz bu aşılardan kullanıldığı ve bu katkı maddeleri ile ilgili iddiaların kesin olarak ispatlanamadığı belirtilmektedir. Bu sebeple DSÖ kullanılması planlanan domuz gribi aşılarının mevsimsel grip aşıları kadar güvenli ve etkin olacağını bildirmektedir.

 

15-  Bununla birlikte domuz gribinin mevsimsel grip kadar bile ölümcül görünmediği, pandemi sırasında virüsün mutasyona uğrama ihtimali nedeniyle aşının etkisiz kalma ihtimali, adjuvan olarak kullanılan ve Amerika’da kullanılacak aşılarda bulunmasına izin verilmeyen “skualen” ile ilgili ciddi yan etki şüphesi ve aşının pandemi sezonundan önce yetiştirilmek için yeteri kadar denenmemiş olması iddiaları dikkate alınmalıdır. Sağlık Bakanlığının oluşturduğu Bilimsel Komite bu konular hakkında kamuoyuna yeterli açıklama yaparak, kafalarda soru işareti bırakmamalıdır.

 

 

GENEL KORUNMA ÖNLEMLERİ

 

Grip virüsünün temel bulaşma yolu öksürme, hapşırma ya da konuşma sırasında ortama saçılan virüsü taşıyan damlacıklar aracılığı iledir. Grip belirtileri olan bir kişiyle yakın temasta olan kişiler damlacıklarla taşınan bu virüsün solunum yoluyla alınması veya virüs ile kirlenmiş objelere el ile temas sonrası ağız-burun veya gözlere taşınması sonucunda bulaşır.  Bu yüzden aşağıdaki tabloda sıralanan önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla ve el teması yoluyla bulaşan hastalıklardan korunma sağlanabilir.

 

1.          Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

2.          Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayınız.

3.          Alkol içeren el antiseptikleri de uygun miktar ve sürede uygulanmak şartı ile kullanılabilir.

4.          Kirli ellerinizle kendinizin veya bir başkasının gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmayınız.

5.          Domuz gribi belirtilerinin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz. 

6.          Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerle yakın temas kurmayınız.

7.          Grip belirtileri gösteren çocuklarınızı okula, kreşe ve dershaneye göndermeyiniz

8.          Bulunduğunuz mekanları sık sık havalandırınız.

9.          Sık kullanılan eşya, yüzey ve araç-gereçleri sık sık deterjanlı su ile temizleyiniz.

10.      Toplu kullanılan mekanlarda veya toplu taşıma araçlarında cerrahi maske kullanınız.

11.      Cerrahi maske kullanılırken şu hususlara dikkat ediniz.

a.  Maske ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde takılmalıdır.

b.  Maske takılı iken maskeye dokunmaktan kaçınılmalıdır.

c.   Kullanılmış bir maskeyle temas ettikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

d.  Maske ıslandığında ya da nemlendiğinde yeni ve kuru bir maskeyle değiştirilmelidir.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo