4/B’li Personelin Eş Durumu Tayin Başvuruları Başladı

 

4/B’li personelin eş durumu tayin başvurularının başlaması için Atama ve Nakil Yönetmeliğinde beklenen değişikliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından yönerge değişikliğini gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı eş durumu tayin başvurularını başlattı.

 

Eş durumu tayinlerinin bir an önce gerçekleşmesi ve parçalanmış ailelerin kavuşması için mücadele veren sendikamız; Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yaptığı görüşmeler neticesinde eş durumu tayinlerinin 2009 yılı içinde gerçekleştirilmesi için düzenleme yapılmasını ve yapılan düzenlemenin kapsamının genişletilmesini sağlamıştı.

Eş durumu tayin hakkının; kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak şekilde genişletilmesi için Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde değişiklik yapılması bekleniyordu. Beklenen değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Bakanlık ilgili yönergeyi yayımladı ve 4/B'li personelin eş durumu nedeniyle yer değişikliği için ilan edilen boş pozisyonları açıkladı.

 

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

 

6 Nisan 2009: Sendikamız Genel Merkez Yönetimi Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile görüştü ve 4/B’lilerin, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren haklarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce gerekli düzenlemeyi gerçekleştirmesi yönündeki sendika taleplerini iletti.

 

10 Nisan2009:  Sendikamız Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşerek sözleşmeli personelin eş durumu tayin hakkına kavuşturacak düzenlemenin kapsamının genişletilerek bir an önce çıkartılması talebinde bulundu.

 

14 Mayıs 2009: Sözleşmeli personele kadrolularla aynı şekilde eş durumu tayini hakkı tanınması için mücadele eden sendikamız ilk olarak, sözleşmeli personele eş durumu tayini hakkı tanıyan Bakanlar Kurulu Kararının yürürlüğe girmesinin hemen ardından, eş durumu tayin hakkını kısıtlayan hükümlerin iptali için Danıştay’a dava açtı.

 

10 Haziran 2009: Sağlık Bakanlığı’nın 6 Mayıs 2009 tarihinde yayınladığı yönergede eş durumu başvuruları ancak 2010 Haziran ayında ve yalnız eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi personeli kapsayacak şekilde gerçekleşecekti. Sağlık-Sen yetkili sendika olarak, uzun süredir bekleyen sözleşmeli personelin daha fazla beklememesi için bir kereye mahsus taleplerin bu yıl içinde karşılanması ve kapsamının genişletilmesi noktasında Sağlık Bakanlığı ile görüştü.

 

9 Eylül 2009: Sendikamız yöneticileri; Sağlık Bakanı ile gerçekleşen görüşme sonrası, eş durumu tayin hakkının kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak şekilde genişletileceğini ve başvuruların bu yıl içinde alınacağını açıkladı.

 

22 Ekim 2009: Sağlık Bakanlığı’nın; kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak yeni yönerge için beklediği, yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

 

23 Ekim 2009: Sağlık Bakanlığı eş durumu tayinini düzenleyen yönerge değişikliğini gerçekleştirdi ve boş pozisyonları ilan ederek 26 Ekim-6 Kasım 2009 tarihleri arasında başvuruların alınacağını duyurdu.

 

EŞ DURUMU NEDENİYLE YER DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN İLAN EDİLEN BOŞ 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYONLARI

 

YÖNERGE İÇİN TIKLAYIN

 

 

VALİLİKLERE GÖNDERİLEN GENEL YAZI

   • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo