Desteklerinizle Hizmetlerimiz Artarak Devam Edecek

 

Eş durumu tayinlerinin bir an önce gerçekleşmesi ve parçalanmış ailelerin kavuşması için mücadele veren sendikamız; Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile yaptığı görüşmeler neticesinde eş durumu tayinlerinin 2009 yılı içinde gerçekleştirilmesi için düzenleme yapılmasını ve yapılan düzenlemenin kapsamının genişletilmesini sağlamıştı.

Eş durumu tayin hakkının; kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak şekilde genişletilmesi için Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde değişiklik yapılması bekleniyordu. Beklenen değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Bakanlık ilgili yönergeyi yayımladı ve 4/B'li personelin eş durumu nedeniyle yer değişikliği için ilan edilen boş pozisyonları açıkladı.

 

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ

 

6 Nisan 2009: Sendikamız Genel Merkez Yönetimi Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile görüştü ve 4/B’lilerin, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren haklarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın bir an önce gerekli düzenlemeyi gerçekleştirmesi yönündeki sendika taleplerini iletti.

 

10 Nisan2009:  Sendikamız Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşerek sözleşmeli personelin eş durumu tayin hakkına kavuşturacak düzenlemenin kapsamının genişletilerek bir an önce çıkartılması talebinde bulundu.

 

14 Mayıs 2009: Sözleşmeli personele kadrolularla aynı şekilde eş durumu tayini hakkı tanınması için mücadele eden sendikamız ilk olarak, sözleşmeli personele eş durumu tayini hakkı tanıyan Bakanlar Kurulu Kararının yürürlüğe girmesinin hemen ardından, eş durumu tayin hakkını kısıtlayan hükümlerin iptali için Danıştay’a dava açtı.

 

10 Haziran 2009: Sağlık Bakanlığı’nın 6 Mayıs 2009 tarihinde yayınladığı yönergede eş durumu başvuruları ancak 2010 Haziran ayında ve yalnız eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi personeli kapsayacak şekilde gerçekleşecekti. Sağlık-Sen yetkili sendika olarak, uzun süredir bekleyen sözleşmeli personelin daha fazla beklememesi için bir kereye mahsus taleplerin bu yıl içinde karşılanması ve kapsamının genişletilmesi noktasında Sağlık Bakanlığı ile görüştü.

 

9 Eylül 2009: Sendikamız yöneticileri; Sağlık Bakanı ile gerçekleşen görüşme sonrası, eş durumu tayin hakkının kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak şekilde genişletileceğini ve başvuruların bu yıl içinde alınacağını açıkladı.

 

22 Ekim 2009: Sağlık Bakanlığı’nın; kadrolu Bakanlık personelinin, sözleşmeli personel olan eşinin çalıştığı ile ve sözleşmeli personelin kadrolu Bakanlık personeli olan eşinin çalıştığı ile naklini sağlayacak yeni yönerge için beklediği, yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

23 Ekim 2009: Sağlık Bakanlığı eş durumu tayinini düzenleyen yönerge değişikliğini gerçekleştirdi ve boş pozisyonları ilan ederek 26 Ekim-6 Kasım 2009 tarihleri arasında başvuruların alınacağını duyurdu.

 

SIRADA GÖREVDE YÜKSELME VAR

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, sözleşmeli personelin eş durumu tayin hakkının kadrolularla aynı koşullarda gerçekleşmesi için verdikleri mücadele sayesinde, 4/B’liler için öngörülen kısıtlı tayin hakkının genişletilmesini ve bu yıl içinde tayinlerin gerçekleştirilmesini sağladıklarını belirterek, “sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi mücadelemiz devam edecektir” dedi. 4/B’li personelin eş durumu tayin hakkının hayırlı olması dileğinde bulunan Genel Başkan Mahmut Kaçar şunları söyledi:

“Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının çözümsüzlüğe terk edilen sorunları, çözüme kavuşturma adına mücadelemiz devam edecektir. Önümüzdeki günlerde yine sağlık çalışanlarının yıllardır beklediği görevde yükselme sınavı ile ilgili süreç başlayacaktır. Son yıllarda etkili ve çözüm odaklı sendikal vizyonu ile tanınan Sağlık-Sen, yetkili sendika olarak da farkını kısa sürede hissettirmiştir. Hizmet sendikacılığımızın sesinin daha gür ve güçlü çıkması için tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını sendikamız çatısı altında toplanmaya çağırıyorum”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo