Genel Başkanımız Güven Tazeledi

 

Yargı kararı çerçevesinde yenilenen Genel Başkanlık seçiminde Genel Başkanımız Mahmut Kaçar yeniden seçilerek güven tazeledi. Kaçar, seçim sonrasında delegelere yaptığı konuşmada demokrasi vurgusu yaparak, kardeşlik mesajı verdi.

 

Sendikamız, yargı kararı gereği Genel Başkanlık seçimi yaptı. Büyük Anadolu Hotel’de gerçekleştirilen kongreye Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Memur-Sen Genel Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Memur-Sen Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kaytan, Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel merkez yöneticileriyle Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, delegeler ve üyelerimiz katıldı.

 

Genel Başkanlık Seçimi Genel Sekreterimiz Menderes Turbay’ın açış konuşmasıyla başladı.

Sendikamızın yetkiye giden süreci hakkında bilgi veren Turbay, “Sizlerin teveccühü ile sağlık ve sosyal hizmet kollunda yetkili olduk” dedi. Turbay, “6 Şubat 2008 tarihinde mazbatayı aldığımız günden bu güne bir yıl, sekiz ay, yirmi beş gün olmuştur. Bu geçen zaman içerisinde ‘ben değil biz merkezli’ çalışarak, küçük olsun benim olsun demedik, büyük olsun hepimizin olsun dedik. Mevlana'nın pergel metaforundaki gibi, bir ayağımız Sağlık-Sen Genel Merkezi’nde, diğer ayağımız Anadolu’nun dört bir yanında dolaşarak tüm camianın desteğiyle, bu kısa zaman içerisinde yetkiyi, Sağlık Bakanlığı’nda Türk Sağlık-Sen’den, SHÇEK’te de SES’ten aldık. Böylece, hem Sağlık-Sen hem de Memur-Sen Konfederasyonu bu yılki toplu görüşmelere katıldı” dedi. Yunus Emre’nin “Biz gelmedik kavga için. Bizim işimiz sevgi için. Dostun evi gönüllerdir. Gönüller yapmaya geldik” mısralarıyla Sendikamızın çalışma felsefesini özetleyen Genel Sekreterimiz Menderes Turbay, Genel Başkanlık seçiminin hayırlı olmasını dileyerek, sözlerine son verdi.

 

Daha sonra delegelerin oy birliğiyle divan kurulu oluşturuldu.

 

Toç Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya’nın başkan seçildiği divanda üyeliğe de, Memur-Sen Genel Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan ve Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez seçildi.

 

Divan Kurulu’nun oluşturulmasından sonra gündeme geçildi. Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu bir konuşma yaptı.  

Gündoğdu, sivil toplum örgütlerinin önemine değindi. Sivil toplum örgütlerinin demokrasinin temel taşı olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, “Demokrasiyi sekteye uğratacak her türlü girişimin karşısındayız. Halkın iradesinin üzerinde hiçbir güç olamaz” dedi.

Demokratik açılım konusuna da değinen Gündoğdu, “Darbe girişimlerini kapsayan her türlü kuru, ıslak imzadan kurtulmamız lazım. Genelkurmay'ın içi ya da dışı nerede olursa olsun milletin hâkimiyetine zarar veren, halel getiren her türlü girişimler önlenmelidir ki Meclis, milletin iradesinin tecelligahı olsun. Bunun için demokratik devlet istiyoruz, derin devlet istemiyoruz” diye konuştu.

 

Genel Başkanımız Mahmut Kaçar ise kongre sürecini demokrasi şöleni olarak adlandırdı. Kaçar, “Bugün sizinle burada bulunmak elbette güzel. Bizim gündemimizde seçim olmadı. Her şey de bir hayır var. Kongremiz bütünleşme ve kucaklaşma kongresi oldu” dedi. Birliktelikten oluşan sinerjiyi yine sahaya yansıtacaklarını belirten Genel Başkanımız, konuşmasına şöyle devam etti: “Sağlık-Sen ilklerin sendikasıdır. Gerçekten de geçen bir buçuk yılı aşkın zaman zarfında Sağlık-Sen olarak birçok ilki yaşadık ve yaşattık. Bizler 2-3 Şubat 2008 Genel Kurulu’nda söz verdiğimiz hedefleri gerçekleştirmek için yılmadan mücadele ettik. Sabırla ve hizmet aşkıyla devam ettiğimiz yolculuğumuzda kısa sürede önemli işler başardık. Bir buçuk yıl önce geleceğin Sağlık-Sen’ine dair belirlediğimiz ve size vaat ettiğimiz hedeflerin birçoğunu; yönetim anlayışımızı ben merkezliden bize taşıyarak, sadakatle, ihlasla ve ekip ruhuyla çalışarak kısa sürede gerçekleştirdik.”

 

MAZLUMUN YANINDAYIZ

 

“Sevdamız gök kubbe altında hoş bir sada bırakmaktır” diyen Mahmut Kaçar, sivil toplumun mazlumların duygularına tercüman olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bizler Sağlık-Sen olarak daha fazla insana ulaşma gayreti içerisindeyiz. Mazlumun yanındayız. Zalimlerin, haksızlıkların karşısındayız. Çünkü biz milletin değerlerini önemsiyoruz. Sağlık-Sen milletin kendisidir” dedi.

 

Kongrede, 210 delegemiz oy kullandı. 209 oyun geçerli olduğu Genel Başkanlık Seçiminde 160 oy alan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yeniden başkanlığa seçildi.

 

Kongreden Görüntüler:

 

  

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo