Tüm Branşlarda Lisans Tamamlama İçin Girişimlerimiz Sürüyor

 

Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, sağlık teknikerlerinin sağlık memurluğu lisans tamamlama hakkından yararlanması ve tüm branşlarda lisans tamamla hakkı için Sağlık Eğitim Genel Müdürü ile görüştü.

 

Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru ve Sağlık Eğitimi Enstitüsü mezunları için lisans tamamlama programı açılmasını sağlayan Sendikamız, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına ilk kez yetkili olarak oturduğu toplu görüşmelerde tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı için çalışma yapılması kararının mutabakat metninde yer almasını sağlamıştı.

 

Toplu görüşmelerin hemen ardından, tüm sağlık çalışanlarının lisans tamamlama hakkına kavuşması için yoğun girişimler gerçekleştiren sendikamız yönetim kurulu üyeleri, bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda YÖK Genel Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Solak ve Sağlık Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ile görüşerek, lisans tamamlama hakkı bekleyen sağlık çalışanlarının durumlarına ilişkin bir rapor sundular. 

 

SAĞLIK EĞİTİM GENEL MÜDÜRܒNE ZİYARET

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Mustafa Kulluk Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitim Genel Müdürü  Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu’nu ziyaret ederek, lisans tamamlama hakkı konusundaki sendika taleplerini ilettiler.

 

Ziyarette Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, bu öğretim yılında ebe, hemşire, sağlık memuru ve sağlık eğitim enstitüsü mezunları için başlayan lisans tamamlama programının, tüm branşları kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışma yapılması konusunda toplu görüşmelerde mutabakata varıldığını hatırlattı. Tüm sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı için Sağlık-Sen ile Bakanlığın ortak bir çalışma yürütmesi talebini ileten Genel Başkan, görüşmede Sağlık Teknikerliği diploması bulananların sağlık memurluğu lisans tamamlama programından yararlanamaması konusunu da gündeme getirdi.

 

Sağlık Teknikerliği bölümünün 1997 yılında Sağlık Memurluğu olarak değiştirildiğini hatırlatan Genel Başkan Mahmut Kaçar, aynı eğitimi alan ancak diplomalarında sağlık memurluğu yerine sağlık teknikerliği yazan ön lisans mezunlarının sağlık memurluğu lisans tamamlama hakkından yararlandırılmıyor olmasının haksızlık olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı’na Ekim ayı içinde, sağlık teknikerliği diploması olan sağlık çalışanlarının da sağlık memurluğu lisans tamamlama programından yararlanması için yazılı başvuruda bulunduklarını kaydeden Genel Başkan, Bakanlığın bu konuda bir düzenleme yaparak mağduriyeti gidermesi talebini iletti.

 

Sağlık Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu, sağlık teknikerliği mezunlarının sağlık memurluğu lisans tamamlama hakkından yararlanması için çalışma yapacaklarını belirtti.  Tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı konusunu ilkesel olarak desteklediklerini dile getiren Kapıcıoğlu, Sağlık-Sen’in önerisi doğrultusunda konunun YÖK ile yapacakları temaslarda değerlendirileceğini kaydetti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo