Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı İçin YÖK'e Dava Açtık

 

Yükseköğretim Kurulu’nun Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı'nın sağlık çalışanları için üst öğrenim olmadığına ilişkin aldığı karara karşı Danıştay’a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtık.

 

Yükseköğretim Kurulu, 18 Ağustos 2006 tarihinde aldığı kararla, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programını, sağlık çalışanları için mesleki bir üst öğrenim saymıştı. YÖK’ün bu kararı doğrultusunda 3 yıldan fazla süredir devam eden uygulamaya bağlı olarak, Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programını bitiren çok sayıda sağlık çalışanının intibakı yapıldı ve bu durum maaş, döner sermaye, özel hizmet tazminatı ve diğer haklarına yansıtıldı.

 

4 Kasım 2009 tarihinde toplanan YÖK Yürütme Kurulu, Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programının laborant ve laboratuar teknisyenleri dışındaki sağlık çalışanları için üst öğrenim sayılmayacağı yönünde karar alarak, binlerce sağlık çalışanının mağduriyetine yol açacak bir adım attı.

 

Sendikamız, kazanılmış hakların ortadan kaldırılması anlamı taşıyan YÖK kararının yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açtı.

 

Dava dilekçesinde, YÖK’ün kararı nedeniyle, bu bölüme girecek olan veya bitiren binlerce öğrenci, mezun ve çalışanın mağdur olacağına işaret edilerek, söz konusu kararın uygulamada kaosa neden olacağı belirtildi.

 

Sendikamız Hukuk Bürosunun açtığı davaya ilişkin dilekçe şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo