Sağlık Bakanı İle Sağlık Çalışanlarının Sorunlarını Görüştük

 

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüştü. Görüşmede sözleşmeli personel için tek tip yasa konusu başta olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunları değerlendirildi.

 

Ziyaretin gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı ile Sağlık-Sen arasında 30 Ekim 2009 tarihinde gerçekleştirilen Kurum İdari Kurul Toplantısında mutabakata varılan konuların hayata geçirilmesi noktasındaki sendika görüşlerini Bakan Akdağ’a ilettiğini ifade etti. Bakan Akdağ’dan, Sağlık Bakanlığı’ndaki yaklaşık 75 bin sözleşmeli personelin sosyal ve özlük haklar konusunda yaşadığı eşitsizlikten kaynaklanan mağduriyetin sona ermesi için, sözleşmeli personeli tek yasal çatı altında toplama çalışmalarının bir an önce hayata geçirilmesi talebinde bulunduğunu belirten Genel Başkan görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

 

“Sözleşmeli personeli tek çatı altında toplayacak yasal düzenleme içinde, nakil hakkı da dahil olmak üzere kadrolu personele tanınan tüm sosyal ve özlük hakların yer alması talebimiz Kurum İdari Kurul Toplantısı sonrası imzalanan mutabakat metninde yer almıştır. Sayın Bakan’dan bu konuda yapılacak çalışmaların hızlandırılması talebinde bulunduk. Sayın Bakan da, her yeni personel alımı öncesi sözleşmeli personele nakil hakkını da içerecek şekilde tek tip sözleşmeli personel uygulaması noktasında yapılan çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiştir.”

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YAPILACAK

 

Görüşme’de KİK toplantısında mutabakat sağlanan, farklı istihdam modellerinden kaynaklanan sorunlar ve sağlık çalışanlarının güvenliği konularında yapılacak çalıştay da gündeme geldi. Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Bakan Akdağ’ın, bu konularda yapılacak bir çalıştayın önemli sonuçlar sağlayacağı düşüncesinde olduğunu ve Bakanlık olarak gereken desteği vereceklerini ifade ettiğini söyledi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo