demokratikleşmenin önündeki prangalar bir bir kırılıyor

Kamuda başörtü serbestliği ve İlköğretim kurumlarındaki öğrenci andı ile ilgili idari düzenleme gerçekleşti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Memur-Sen'in öncülük ettiği başörtüsü özgürlüğü resmen başladı. Diğer taraftan ilköğretim okullarında öğrencilere her sabah zorla okutulan andımız kaldırıldı. Türkiye, demokrasisi ve özgürlüğü önündeki prangalarından bir bir kurtulmaya devam ediyor.

Memur-Sen'in 14 Ocak 2013 tarihinde Türkiye genelinde başlattığı ve 12 milyon 300 bin imza topladığı özgürlük kampanyası meyvesini verdi. Hükümetin demokratikleşme paketi içirsinde yer alan Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği'nin 5'inci maddesinde değişiklik yapıldı. Kamuda kadın personelin giyimini sınırlandıran ve başörtüsü ile çalışmasını engelleyen ifade ve maddeler yönetmelikten çıkarıldı. Bu değişiklikle beraber, kamuda kadına yönelik uygulanan ayrımcılık sona erdiği gibi kadın- kadın eşitliği de sağlanmış oldu. Böylece kamuda kılık kıyafetle ilgili yeni bir dönem başladı.

Memur-Sen olarak, hükümetin demokrasi paketindeki düzenlemelerini desteklemekle birlikte bazı eksikliklerin de biran önce giderilmesi yönündeki talebimizi yineliyoruz. Bu doğrultuda, kamudaki kılık-kıyafet özgürlüğünün kapsamının genişletilmesi, başörtüsü özgürlüğünden yararlananların kapsamında sınırlama yapılmaması ve erkek kamu görevlileriyle ilgili olarak da takım elbise, kravat zorunluluğunun kaldırılması, saç, sakal, bıyık ve favorinin uzunluğuna, şekline yönelik sınırlamalara son verilmesini bekliyoruz.

Kılık kıyafet düzenlemesinde; "Resmi elbise giymek zorunda olan, Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, emniyet mensupları ve yargıda ise hâkim ve savcılar" uygulamanın dışında tutulması ise özgürlük adımının eksik kalmasına neden olmuştur. Demokrasi yolculuğunda her geçen gün emin adımlarla ilerleyen ülkemizin, daha da demokratikleşmesi için resmi elbise giymek zorunda olan kamu çalışanlarına uygulanan başörtüsü dayatmasının ve kamuda çalışan erkeklere yönelik kılık-kıyafet dayatmalarının da sona erdirilmesi gerekiyor. Bu amaçla demokratikleşme paketi kapsamında kılık kıyafet yönetmeliğinde de erkeklere dayatılan kılık kıyafet yasaklarına ve üniformalı kamu çalışanlarına uygulanan başörtüsü yasağına, Memur-Sen olarak son verilmesini ve tüm kamu görevlerine yönelik özgürleştirici adımların atılmasını bekliyoruz.

ÖĞRENCİLER HER SABAH ZORLA ANT OKUMAKTAN KURTULDU

Memur-Sen olarak, Demokratikleşme Paketi'nde idari düzenlemeler arasında bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak "öğrenci andı" başlıklı 12'nci maddenin yürürlükten kaldırılmasını, demokrasi adına atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Yaz, kış her sabah zorla okutulan, ayrımcı ve ayrıştırıcı ifadelerin yer aldığı 'öğrenci andı' zorunlu okutulmayacak. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin, ırk, renk, üstünlük ifadeleri yerine herkesi olduğu gibi kabul eden ve kucaklayan bir nesil olarak yetişmesi için atılan tüm özgürlükçü adımları desteklemeye devam edeceğiz.

Bir kez daha Memur-Sen olarak, özgürlük ve demokrasi için başlattığımız 10 milyon imza kampanyası başta olmak üzere tüm demokratik adımları destekleyen teşkilatımıza, kamu çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Memur-Sen olarak, büyük ve özgür Türkiye ideali için demokratikleşmenin önündeki her türlü engelin kaldırılması için mücadelemiz ve öncülüğümüz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da devam edecektir.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo