4-C’liler İçin Yeni Bir Kazanım

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 4-C'lilerin çalışma süresinin 10 aydan 11 aya çıkarıldığını, ücretlerine de yüzde 14.3 ile yüzde 17.4 arasında artış yapıldığını açıkladı.

 

Memur-Sen, şimdiye kadar yaptığı açıklamalarda kamuda farklı istihdam türlerinin sona erdirilmesini, 4/C’li olarak çalışanların da kadrolu statüsüne alınmasını istemişti. Bu anlamda, ilk olarak 4/C’lilere sendika üyesi olma hakkı kazandıran Memur-Sen, şimdi de çalışma süresinin 10 aydan 11 aya çıkarılmasını, ücretlerine de yüzde 14.3 ile yüzde 17.4 arasında artış yapılmasını sağladı.

 

Bu konuda, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile görüşerek, 4/C’lilerin maaşlarının artırılması ve bir yıldan az çalıştırma uygulamasından vazgeçilmesi ve kadrolu olarak istihdamlarının sağlanması yönündeki talebi iletmişti.

 

 

 

Memur-Sen’in girişimleri sonucu hayata geçirilen düzenlemeye göre;

 

*İlköğretim mezunlarının maaşları yüzde 17.4 oranında artılarak, 114 lira artış sağlanmış ve 658 liradan 772 liraya artırılmıştır.

 

*Lise mezunlarının maaşları yüzde 15.8 oranında artırılarak 106 lira ek ücret sağlanmış ve 856 liraya çıkarılmıştır.

 

*Yükseköğretim mezunların maaşları ise yüzde 14.3 oranında, 117 lira artırılarak 937 liraya yükseltilmiştir.

 

*Geçici personelin aylıklarında yapılan artış ve çalışma sürelerinin 11 aya çıkarılmasıyla 2009 yılına göre 2010 yılı içinde ilköğretim mezunlarına yüzde 29.1, lise mezunlarına yüzde 27.3, üniversite mezunlarına yüzde 25.7 oranında ilave ödeme yapılacaktır.

 

Yapılan çalışmayı değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, esas hedeflerine adım adım ilerlediklerini belirterek, “Kamu görevlisi istihdamında asıl ve temel olan kadrolu memur yani 4/A statüsüdür. Bu kapsamda, halen 4/B ve 4/C statüsünde istihdam edilen bütün kamu görevlilerinin 4/A statüsüne geçirilmesi talebimizi bir kez daha tekrarlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo