Memur-Sen, Mısır Büyükelçiliği’ne Siyah Çelenk Bıraktı

 

Memur-Sen, ‘Filistin’e Yol Açık’ konvoyuna,  Mısır Hükümetinin müdahalesini, Büyükelçilik Binası’na siyah çelenk bırakarak protesto etti.

 

Burada konuşan Ahmet Gündoğdu, İsrail’in vahşetiyle baş başa bırakılan Gazze’nin izolasyonunu protesto etmek için yola çıkan “Filistin’e Yol Açık” konvoyuna,  Mısır Hükümetinin insanlık dışı muamelelerde bulunmasını kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

 

İngiltere’nin, konvoyun  kendi ülkesinden hareket etmesine izin verirken Müslüman ülke olan Mısır’ın  insani amaçlarla Gazze’ye ulaşmak isteyen konvoyu engellemesini  anlamakta güçlük çektiklerini belirten Gündoğdu, “Yanlarında insani yardımdan başka bir şey bulunmayan 17 ülkeden 500 insandan oluşan konvoyun Mısır devlet  yetkililerinin  Gazze’ye gitmesine izin vermemesini, kolluk kuvvetleri tarafından zor kullanılmasını ve tartaklanmasını  insanlık ayıbı olarak görüyoruz. Memur-Sen olarak Mısır Hükümetine,  Gazze’de yaşanan insanlık dramına dünya kamuoyunun dikkatine çekmek isteyen konvoyu engellememesini, konvoya karşı işlediği insanlık ayıbına son vermesi çağrısında bulunuyoruz”  şeklinde konuştu.

 

İsrail’in Gazze’de yaptığı ile Mısır’ın El Ariş limanında yaptığı zulüm arasında fark olmadığını söyleyen Ahmet Gündoğdu, Mısır’ın İsrail’le aynı çizgide buluşmasını anlamanın mümkün olmadığını belirtti. Tüm insanlığının yüreğini sızlatan ve her inançtan her milletten insanlık adına tehlike olan İsrail’in dünyada yalnızlaşırken Mısır’ın İsrail çıkarları tarafında yer almasının utanç verici bir tavır olduğunu dile getiren Gündoğdu, Mısır’ın bu tavrının zulmün destekçisi ve yandaşı olduğunu göstermekten başka bir anlam taşımadığına dikkat çekti.

 

Mısır Büyükelçiliği’ne bıraktıkları siyah çelengin Gazzelilerin acısını yüreklerinde yaşayan Mısır halkına değil, halkının duyarlığına sahip olamayan Mısır devletine ait olduğunu da vurgulayan Ahmet Gündoğdu, Mısır halkına ise şu şekilde seslendi: “Filistin’e Yol Açık” konvoyunu engelleyen  Devlet yetkilerine tepkilerini eyleme dönüştürsünler ve hükümetin kapattığı Filistin yolunu açsınlar.  72 milyon Türk  milleti  Mısır halkının yanında olacaktır.”

BM’ye de bir çağrıda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, “Varlık sebebi dünya ölçeğinde barışı sağlamak olan BM, insanlığı ayakta tutmak dışında hiçbir amacı olmayanların başlattığı “Filistin’e yol açık” konvoyunun hedefine ulaşması için Mısır’ın  bu tavrını sona erdirecek karar ve uygulamaları hayata geçirmelidir.  BM'den Gazze’deki mazlumların ihtiyaç duyduğu insanı yardımın ulaşmasının sorumluluğunu üstlenmesini bekliyoruz” dedi.

 

Gündoğdu ayrıca, Türkiye’nin de bölgenin lider ülkesi konumuna uygun olarak bölge ülkelerini harekete geçirerek Mısır’ı insanlık dışı bu tavrından  vazgeçirmesini istedi.

 

Çelenk bırakma eylemine, Genel Başkan Ahmet Gündoğdu'nun yanısıra genel merkez yönetim kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda Memur-Sen üyesi katıldı.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo