Yetki Farkı; Kurum İdari Kurulu Kararları Uygulamaya Geçmeye Başladı

 

Sözleşmeli personele yönelik ayrımcılıkla yoğun bir şekilde mücadele eden Sendikamızın 30 Ekim 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı ile yetkili sendika olarak gerçekleştirdiği Kurum İdari Kurulu Toplantısında mutabakata varılan 50 madde arasında, sözleşmeli personelin sertifikalı eğitim programlarında katılması talebimiz de yer almıştı.

 

Sağlık Bakanlığı,  KİK toplantısında alınan karar çerçevesinde 2010 Hizmet sözleşmesinde sözleşmeli personelin sertifikalı eğitim programlarına ve mesleki eğitim çalışmalarına katılmalarının yolunu açacak düzenlemeye gitti.  2010 yılı hizmet sözleşmesinin 6. Maddesinde yapılan düzenlemeyle;  sözleşmeli personel,  sertifikalı eğitimlere üç ayı geçmeme, mesleki eğitim çalışmalarına ise bir ayı geçmeme koşulu ile katılabilecek.

 

“ÖNEMLİ BİR AYRIMCILIK KONUSU DAHA SONA ERDİ”

Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık-Sen’in Sağlık Bakanlığı’nda sözleşmeli personel uygulamalarından kaynaklanan sorunların çözümü noktasında ciddi adımlar attığına dikkat çekerek, “Çabalarımız sonucu, kurum içi eğitim programlarından yararlanma konusunda sözleşmeli personelin yaşadığı ayrımcılık sona ermiştir. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak, önümüzdeki süreçte, KİK toplantısında karar altına alınan tek tip sözleşmeli yasasının nakil hakkını da içerecek şekilde çıkması için çalışıyoruz. Bu başarıldığı takdirde önümüzde sadece nihai hedefimiz olan kadro hakkı kalacaktır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

30 Ekim 2009 tarihli Sağlık Bakanlığı Kurum İdari Kurulu Toplantısı Kararları Madde 37: 657 Sayılı DMK’nun 4/B maddesine göre çalışmakta olan sözleşmeli personel ile 4924 Sayılı Kanuna göre çalışan sözleşmeli sağlık personelinin sertifika programlarına (yoğun bakım, acil bakım v.s) süre kısıtlaması olmaksızın katılımlarının sağlanması

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo