Şahin: Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Çalışması Var

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Genel Merkez Yönetim Kurulu ve bağlı sendikaların genel başkanlarıyla birlikte, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i ziyaret etti.

 

Ziyarette konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de memur sendikacılığı önünde alınması gereken çok yol olduğunu söyledi. Şahin, 58. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğunu hatırlatarak, toplu görüşme ve sözleşmelerden sorumlu olması sebebiyle memur sendika ve konfederasyon temsilcileriyle bir araya geldiğini ve 5 kez toplu görüşme masasına oturduğunu hatırlattı. "Türkiye'de memur sendikacılığı önünde, daha alınması gereken bir hayli yol olduğunu biliyorum" diyen Şahin, kamu çalışanlarından, işçi ve memurların farklı statülere tabi olduğuna işaret etti. Kamu işçilerinin toplu sözleşme ve bazı istisnalar dışında grev hakkına sahip olduğunu, ancak memurların sadece toplu görüşme yapabildiğini belirten Şahin, bu toplu görüşmelerde anlaşma sağlanamaması halinde yasa gereği Bakanlar Kurulunun memurlara verilecek sosyal ve ekonomik hakları tayin ettiğini anlattı. Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu'nun, "Toplu görüşmeyi artık hiç sevmiyoruz. 5 yılı hatırlatmanız çok güzel oldu. O 5 yıl esnasında verilmiş sözler var. Biz artık sözleşme yapmak istiyoruz. Hatırlayınız, memurların il dışına izinsiz çıkmasını kaldırma, en az 4-5 mutabakat metninde yer aldı ama hala yürürlüğe konulmadı" demesi üzerine Şahin, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile önceki gün yaptığı görüşmede, Devlet Memurları Kanununda değişiklik öngören bir çalışma yapıldığını söylediğini ifade etti.

 

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmişte yapılmasını düşündüğümüz değişiklikleri de içeren Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı, sanıyorum önümüzdeki haftalarda Meclise gelecek. Daha geniş çaplı bir Anayasa değişikliği değilse bile, belki 10-12 maddelik bir paketin gelme ihtimali olabileceğini de biraz seziyorum. Böyle bir paket TBMM Başkanlığına verildiği takdirde, bunun içinde kamu çalışanlarını ilgilendiren o maddelerdeki değişiklikler de olacaktır diye bir beklenti içindeyim.”

 

 

 

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise yaptığı açıklamada, kamu çalışanları olarak, toplu görüşme yerine grevli toplu sözleşme yapmak istediklerini belirterek, “Bu konudaki talebimizi her platformda dile getiriyoruz. Bu hakka sahip olabilmemiz için gerekli olan ise yasa değişikliği. Yasamanın başkanı olan TBMM Başkanımız Sayın Mehmet Ali Şahin’e de önceki yıllardan yabancısı olmadığı taleplerimizi ilettik. Kendisi de, devlet memurları kanunuyla ilgili bir Anayasa değişikliğinin gündemde olduğunu söyledi. Umuyoruz ki, toplumun her kesimine açılımlarla seslenen hükümetimiz, meclisimizle birlikte bu açılımına kamu çalışanlarını da dahil edecektir” şeklinde konuştu.

 

Ziyarette; Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’nun yanı sıra, Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar, Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Memur-Sen Genel Toplu Görüşme-Mevzuat Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Memur-Sen Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kaytan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Halil İbrahim Kütük, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan, Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Abdulhadi Karasapan, Diyanet-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bayraktutar, Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez ve Toç-Bir-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Tahsin Suda katıldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo