Tüm Branşlarda Lisans Tamamlama İçin Çalışma Başlatıldı

 

Sendikamızın hizmet kolumuzun yetkili sendikası olarak ilk kez katıldığı 2009 toplu görüşmelerinde mutabakata aldırdığı tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı konusunda Sağlık Bakanlığı ile ilgili üniversiteler arasında çalışma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı ile Malatya İnönü, Samsun 19 Mayıs ve Erzurum Atatürk Üniversitesinin,  18 Ocak 2010 tarihinde Samsun’da gerçekleştirdikleri koordinatörler toplantısıyla tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı için çalışma başlatıldı.

 

Tüm branşlarda lisans tamamlama hakkı konusunda 2009 Toplu Görüşmelerinden bugüne şu gelişmeler yaşanmıştır:

 

–Bilindiği gibi 2009 Toplu görüşmeleri sonrası imzalanan mutabakat metninde, lisans tamamlama hakkında “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından kamu çalışanlarına mahsus ön lisans ve lisans tamamlama programlarının açılması ve mevcut programların kapsamının genişletilmesi hususlarının değerlendirilmek üzere Yüksek Öğretim Kurul Başkanlığı’na intikal ettirilmesi ve konun takip edilmesi” şeklinde ibare yer almıştır. (Ek 2 madde 3)

 

–Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olarak ilk kez katıldığımız toplu görüşmelerde gündeme getirdiğimiz bu konu aynı zamanda Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz Kurum İdari Kurul Kararları arasında “ Sağlık hizmetleri sınıfının üst öğrenimi sayılan önlisans programlarından mezun olan tüm çalışanlara lisans tamamlama hakkı verilmesi konusunda YÖK nezdinde girişimde bulunulması” kararı yer almıştır. (2009 K.İ.K Kararları Madde 29)

 

–Genel Başkanımız,  29 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirdiği ziyarette Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a tüm toplu görüşmelerde ve KİK toplantısında alınan kararı aktarmış ve konunun hızlandırılması noktasında desteğini istemiştir.

 

–Girişimlerimiz neticesinde, Sağlık Bakanlığı ile Malatya İnönü, Samsun 19 Mayıs ve Erzurum Atatürk Üniversitesinin katılımıyla 18 Ocak 2010 tarihinde Samsun’da Koordinatörler toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda tüm branşlarda lisans tamamla hakkı konusunda çalışma başlatılarak; yapılan çalışmanın sonucunun Yüksek Öğretim Kuruluna gönderilmesi kararlaştırıldı

 

–Son olarak Sendikamız Genel Başkanı Mahmut Kaçar ve Genel Mevzuat Sekreterimiz Mustafa Kulluk’un YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’la 15 Ocak 2010 tarihinde yaptığı görüşmede süreç hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

 

2009 Toplu görüşmelerinde tüm branşlarda lisans tamamlama hakkını mutabakata aldıran sendikamız, bu konuda işleyen sürecin de aktif bir parçasıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası olan Sağlık-Sen; çözüm odaklı sendikal vizyonuyla tüm branşlarda lisans tamamlama hakkını elde etmek için mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo